Trwa ładowanie...
d4gb281
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Komu potrzebne są walentynki?

Walentynki są potrzebne, ponieważ przypominają nam, że warto powiedzieć naszym bliskim, że ich kochamy - mówi psycholog z SWPS Aneta Bartnicka-Michalska. Podkreśla przy tym, że powinniśmy do tego święta podchodzić z dystansem i nie traktować go zbyt poważnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Ludzie potrzebują pretekstu, by się obdarować" (AFP, Fot: Lionel Bonaventure)
d4gb281

- Każdy z nas ma inne wyobrażenie na temat miłości, stanu zakochania. Dla tych, którzy uważają, że jest to bardzo osobiste przeżycie, takie święto jak walentynki, komercyjne, z wszechobecnymi serduszkami, może być denerwujące - przyznaje Bartnicka-Michalska.

Jej zdaniem, walentynki należy traktować jako pretekst, by zastanowić się nad tym, z kim jesteśmy związani, dlaczego wybraliśmy tę osobę oraz by przypomnieć jej, że ją kochamy. - Czasem, gdy jesteśmy ze sobą już wiele lat, wkrada się rutyna i wydaje się naturalne, że ta druga osoba jest świadoma naszych uczuć. Dlatego dobrze, że jest taki dzień, w którym sobie o tym przypominamy - mówi psycholog.

Dodaje, że walentynki są szczególnie irytujące dla osób, które nie są akurat z nikim związane. - Czują się wtedy negatywnie wyróżnione, gdy wszędzie dookoła siebie widzą ludzi z serduszkami, kwiatami itp. Może ich złościć, że oni nie mają komu dać walentynki. Ale może to być pretekst, żeby zastanowić się, dlaczego jesteśmy sami, dlaczego nikogo nie mamy, albo dlaczego go lub ją straciliśmy i co zrobić, żeby w przyszłym roku nie spędzać walentynek samotnie - radzi Bartnicka-Michalska.

d4gb281

W jej opinii, do walentynek przede wszystkim trzeba mieć dystans, pamiętać, że jest to komercyjne święto, wszyscy - producenci, sprzedawcy - o tym wiedzą i wykorzystują naszą potrzebę okazywania sobie w tym dniu uczuć. Ale nie ma w tym nic złego.

- W dzisiejszym świecie, kiedy żyjemy w tak szybkim tempie, warto na moment się zatrzymać i przypomnieć naszym najbliższym, że ich kochamy. Niektórzy twierdzą, że każdy dzień jest dobry, by okazywać sobie miłość. Proszę bardzo, niech to robią! Ludzie potrzebują pretekstu, by się obdarować, uczcić jakoś swoją miłość. Stąd rosnąca popularność tego święta. Jest na nie zapotrzebowanie - uważa psycholog.

d4gb281

Podziel się opinią

Share

d4gb281

d4gb281
Więcej tematów