Trwa ładowanie...
06-05-2008 04:35

Komputery za darmo

Jak wynika z informacji "Gazety Wyborczej"
już niedługo komputery mają popłynąć "pod strzechy" - nie tylko do
uczniów.

Komputery za darmoŹródło: Jupiterimages
d3vimjc
d3vimjc

Projektów ułatwiających dostęp do internetu jest kilka. MEN zajmuje się wyposażaniem w komputery szkół. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wspiera doprowadzenie szerokopasmowego dostępu do sieci w najbardziej zapóźnionych województwach - np. do 2013 r. dostęp ma mieć 90% gospodarstw w pięciu województwach wschodniej Polski.

A MSWiA ma dość zaawansowany projekt finansowania komputerów z dostępem do internetu osobom o niskich dochodach i niepełnosprawnym. O przydziale komputerów będą decydować gminy.

Koniec tego roku to realny termin przekazania pierwszych komputerów - mówi wiceszef MSWiA Witold Drożdż.

Ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie jest planowane na przełomie maja i czerwca 2008 r. - mówi gazecie rzecznik MSWiA Wioletta Paprocka. Zastrzega, że na tym etapie zapowiadany przez premiera program "Komputer dla każdego ucznia" jest inicjatywą bezpośrednio związaną z pracami prowadzonymi przez MSWiA, choć wpisują się one w cele wytyczone przez premiera w orędziu.

d3vimjc

W resorcie gazeta dowiedziała się że: ponieważ kluczowe w projekcie są gminy (i współpracujące z nimi organizacje pozarządowe), rola MSWiA ograniczy się do sprawdzenia poprawności wniosków przesłanych przez samorządy.

Zasadą ma być, że darmowe komputery mają dostawać przede wszystkim gospodarstwa domowe o niskich dochodach (takich, które upoważniają do wsparcia pomocy społecznej), a także uczące się dzieci i młodzież z rodzin w trudnej sytuacji materialnej i społecznej (uprawnieni do uzyskania stypendiów socjalnych, typowane do wsparcia przez ośrodki pomocy społecznej), niepełnosprawni.

Gmina będzie mogła dostać dotację nie tylko na kupno komputerów dla mieszkańców, ale też na opłacenie dostępu do internetu, instalacji i serwisowania sprzętu, szkolenia z obsługi komputera i korzystania internetu. Z tych pieniędzy będą też opłacani pracownicy gmin i organizacji pozarządowych odpowiedzialni za wskazanie potrzebujących i kontrolę tego, jak wykorzystywane są komputery.

Będą na to pieniądze z unijnego Programu Operacyjnego "Innowacyjna gospodarka", którym zarządza Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Na cały program walki z cyfrowym wykluczeniem Polska może wydać 364 mln euro do 2013 r. (309 mln euro ze środków unijnych - reszta z krajowych). Ile pójdzie na komputery "pod strzechy", jeszcze nie wiadomo - MSWiA tłumaczy, że będzie to zależeć od liczby wniosków złożonych przez gminy. Wiadomo, że pierwsze pieniądze dostaną gminy, w których nie ma kłopotów z dostępem do internetu.

d3vimjc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vimjc
Więcej tematów