Trwa ładowanie...
d2nakng

Kometa C/2012 S1 (ISON) coraz bliżej Słońca

Kometa C/2012 S1 (ISON) zbliża się do Słońca i jej obecny blask wciąż pozostawia nadzieje na to, że będzie jedną z najjaśniejszych komet ostatnich lat - informuje serwis SpaceWeather.com.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kometa C/2012 S1 (ISON) coraz bliżej Słońca
(PAP/EPA, Fot: Patrick Pleul)
d2nakng

Kometa C/2012 S1 (ISON), odkryta we wrześniu 2012 roku, jest zapowiadana jako kometa stulecia. Blask, który ma osiągnąć pod koniec listopada tego roku może być porównywalny z Księżycem w pełni.

W czerwcu i lipcu kometa znajdowała się na sferze niebieskiej blisko Słońca i jej obserwacje nie były możliwe. Od około miesiąca można ją jednak podziwiać na porannym niebie. Nawet na amatorskich zdjęciach widać, że jest ona lekko rozmytym obiektem z zauważalnym warkoczem. Problemem jest jej jasność, która wynosi około 12.5 magnitudo i jest kilka razy mniejsza niż oczekiwano.

Biorąc pod uwagę wcześniejsze efemerydy, nawet jeśli blask komety będzie o 2-3 magnitudo słabszy, w swoim maksimum będzie ona świecić jak Księżyc w kwadrze. Pocieszające jest porównanie ISON do komety C/2011 W3 (Lovejoy). Ten ostatni obiekt także należy do grupy komet muskających Słońce i w grudniu 2011 roku, osiągnął jasność około-4 magnitudo, czyli porównywalną z blaskiem Wenus. Tymczasem kometa ISON. będąc w takiej samej odległości od Słońca jak Lovejoy. jest zauważalnie od niej jaśniejsza. To sugeruje, że w peryhelium jej blask też będzie wyraźnie większy.

1 października C/2012 S1 (ISON) przejdzie bardzo blisko Marsa. Sondy znajdujące się na orbicie Czerwonej Planety będą miały za zadanie dokładne sfotografowanie jądra i głowy komety, co pozwoli lepiej poznać jej własności i lepiej przewidywać przyszłe zachowanie.

d2nakng

Podziel się opinią

Share
d2nakng
d2nakng
Więcej tematów