Trwa ładowanie...
d3jz1ly

Józef Szajna - artysta spełniony

Na Zamku Królewskim w Warszawie zainaugurowano we wtorek obchody 80. rocznicy urodzin i 55-lecia pracy twórczej Józefa Szajny - reżysera, scenografa, malarza i pedagoga. Patronat nad uroczystościami objął prezydent Aleksander Kwaśniewski.

d3jz1ly
d3jz1ly

Na uroczystość przybyli przedstawiciele rządu, parlamentu oraz artyści. Laudację ku czci jubilata wygłosili profesor Lech Sokół z Polskiej Akademii Nauki i Bożena Kowalska, krytyk sztuki.

Józef Szajna powiedział, że czuje się artystą spełnionym. 55 lat pracy w teatrze i 55 lat w sztuce - razem 110 lat, a więc więcej pracuję niż żyję - żartował jubilat.

Profesor Szajna zaznaczył, że przez całe życie dążył do niezależności i próbował tworzyć świat wolności w sztuce. Sztukę nazywałem teatrem, a teatr sztuką - mówił twórca. Stąd powstało określenie Te-Art, w którym mieści się coś co obejmuje czas, przestrzeń, miejsce, akcję, sposób mojego myślenia, moją mentalność - podkreślił.

Program obchodów jubileuszu jest bogaty. Jeszcze we wtorek w Centrum Sztuki Współczesnej odbędzie się pokaz filmów o artyście. Na środę, w dniu urodzin Szajny, Instytut Sztuki PAN przygotował sesję poświęconą jego twórczości. (and)

d3jz1ly
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jz1ly
Więcej tematów