Trwa ładowanie...
d2mh1tj

Japonia przekaże USA materiały nuklearne

Japonia przekaże USA setki kilogramów materiałów nuklearnych w celu ich unieszkodliwienia - poinformowali przywódcy obu państw w Hadze, dokąd przybyli na rozpoczynające się tego dnia spotkanie na szczycie w sprawie bezpieczeństwa nuklearnego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Japoński premier Shinzo Abe
Japoński premier Shinzo Abe (PAP/EPA, Fot: Toussaint Kluiters)
d2mh1tj

Jak głosi wspólne oświadczenie prezydenta Baracka Obamy i premiera Shinzo Abe, z należącego do Japońskiej Agencji Energii Atomowej eksperymentalnego reaktora FCA (Fast Critical Assembly) zostanie usunięta całość wzbogaconego uranu i plutonu. Reaktor ten służył do badań nad metodami wykorzystania w reaktorach jądrowych tak zwanych szybkich neutronów.

"Przedsięwzięcie to obejmuje wyeliminowanie setek kilogramów materiału nuklearnego, wspierając nasze wspólne wysiłki na rzecz zminimalizowania zapasów wzbogaconego uranu i plutonu na całym świecie, co pomoże zapobiec, by osoby nieuprawnione, przestępcy lub terroryści weszli w posiadanie takich materiałów" - informuje opublikowany przez Biały Dom wspólny komunikat.

Dodaje, że "materiał ten, gdy tylko zostanie bezpiecznie przetransportowany do USA, będzie wysłany do zabezpieczonych zakładów i całkowicie przekształcony w mniej zagrażającą formę", pluton zaś zostanie przygotowany do "ostatecznego unieszkodliwienia".

d2mh1tj

Materiały przekazane przez Włochy i Belgię

Również Włochy i Belgia poinformowały tuż przed rozpoczęciem szczytu, że na mocy wcześniejszych porozumień przekazały Stanom Zjednoczonym materiał nuklearny w celu jego zneutralizowania. W przypadku Włoch było to 20 kilogramów wzbogaconego uranu i pluton, a w przypadku Belgii "znaczna ilość" takich samych materiałów.

Według wspólnego komunikatu Włoch, Belgii i USA substancje te zostaną zmagazynowane w Stanach Zjednoczonych do czasu ich unieszkodliwienia lub przekształcenia w uran nisko wzbogacony do celów cywilnych.

Posiedzenie NSS

d2mh1tj

Dwudniowy szczyt z udziałem 53 państw na temat bezpieczeństwa nuklearnego - Nuclear Security Summit (NSS) - w Hadze poświęcony jest problemowi powstrzymania organizacji terrorystycznych i przestępczych przed zdobyciem broni atomowej i materiałów umożliwiających jej produkcję. Chodzi tu o maksymalne ograniczenie dostępu do materiałów radioaktywnych takich jak wzbogacony uran czy pluton.

Będzie to trzecie posiedzenie NSS. Poprzednie odbyły się w roku 2010 w Waszyngtonie i w roku 2012 w Seulu.

d2mh1tj

Podziel się opinią

Share
d2mh1tj
d2mh1tj
Więcej tematów