Trwa ładowanie...
d3uqmmw

Jak się wypromować? To bardzo proste

Jak wypromować swoją społeczność? Najlepiej pokazać to, co ma się najlepszego. Dlatego Zaolzie i jego przyjaciele postanowili pochwalić się swoim największym skarbem - ludźmi. Szczególnie tymi, którzy pochodzą z tego terenu i którzy wiele w życiu osiągnęli.
Share
Polacy powinni być dumni ze swoich bohaterów
Polacy powinni być dumni ze swoich bohaterówŹródło: PAP, Fot: Andrzej Grygiel
d3uqmmw

Najczęściej chwalimy się postaciami historycznymi i legendarnymi. Praktycznie każda mała ojczyzna ma takiego bohatera, którym się szczyci i który jest powodem do dumy. Kiedy, jednak wypadałoby się pochwalić współczesnymi - zaczynają się schody. Dlaczego? Wybitne osoby często pochodzą z wielkich miast. Zaś tym, którzy pochodzą z tak zwanej "prowincji" nie zawsze wystarcza odwagi na, to by przyznać się, gdzie są ich korzenie. Takich problemów nie mają Zaolziacy.

Zaolzie potrafi

- "Zaolzie potrafi" to tytuł imprezy, która ma zwrócić uwagę szerszej publiczności na Polaków z tego regionu, którzy osiągnęli sukces lub uznanie na polu zawodowym albo prywatnym, nie tylko poza Zaolziem, ale i poza Czechami - mówi Izabela Wałaska, organizatorka imprezy. - Chodzi też o zachęcenie Zaolzian do wykorzystania swoich talentów i zyskania odwagi do pokazania ich szerszemu światu - wyjaśnia.

d3uqmmw

Aby się to udało, do domu kultury Strzelnica w Czeskim Cieszynie przyjedzie pięcioro wyjątkowych gości, którzy dzięki swojemu dorobkowi i swoim dokonaniom są najlepszą reklamą dla regionu i tutejszej Polonii. Wiadomo już, że na scenie Strzelnicy pojawią się dwie artystki: Renata Putzlacher-Buchta i Renata Worek-Drossler. Pierwsza z nich jest uznaną w Czechach poetką i publicystką. Popularność zdobyła też, jako autorka opowiadań i scenariuszy. Dziś pracuje, jako kierownik literacki jednego z teatrów, wykładowca polonistyki i tłumaczka. Renata Worek-Drossler jest piosenkarką, aktorką i tłumaczką.

Obok nich pojawią się lekarze: Stanisław Czudek - międzynarodowej sławy chirurg, lekarz i wykładowca, w kręgach medycznych szerzej znany, jako jeden z prekursorów chirurgii laparoskopowej oraz Roman Kufa - jeden z najpopularniejszych w Czechach chirurgów plastycznych. Jako piąty dołączy do nich Marcin Staszko - zdobywca drugiego miejsca w World Series of Poker - najbardziej prestiżowym turnieju pokera na świecie.

Czego będzie można dowiedzieć się w czasie spotkania? Zaproszeni goście obiecali, że przede wszystkim skupią się na swoim życiu zawodowym i osiągnięciach. Ale będzie mowa nie tylko o sposobie na sukces, ale też przeszkodach, jakie napotykali w drodze do kariery, czy przede wszystkim o błędach, które sami popełnili.

Po co to, komu?

d3uqmmw

Może się zdawać, że takie spotkanie będzie jedynie promocją zaproszonych gości. Jak więc mogą skorzystać z niego mieszkańcy Zaolzia? - Uczestnicy podzielą się z widzami swoimi spostrzeżeniami na temat barier i różnic pomiędzy życiem na Zaolziu, a życiem poza jego obszarem, czy poza granicami kraju - obiecuje Izabela Wałaska. - Będą też mówić o zaobserwowanych różnicach kulturowych, językowych i różnicach w mentalności Zaolzia i "reszty świata" - dodaje.

Zatem chodzi nie tyle o receptę na sukces, co raczej o to, by Zaolziacy zobaczyli swoich krajan i uwierzyli, że oni również mogą osiągnąć sukces. A jak przekonuje Izabela Wałaska potencjał jest. – W czasie moich poszukiwań odkryłam ponad dwadzieścia osób, które mogłyby wziąć udział w kolejnych spotkaniach. Są to nie tylko ludzie, którzy odnieśli sukces zawodowy, ale wykazały się też czymś szczególnym w życiu prywatnym lub społecznym.

Pomysł przypadkowy

- Kiedyś mój zaolziański kolega powiedział mi, jak wielu z jego rówieśników zrobiło karierę na forum międzynarodowym - mówi Izabela Wałaska. Ona sama również pochodzi z Zaolzia, dlatego po latach postanowiła bliżej przyjrzeć się temu regionowi.

d3uqmmw

Pochylając się nad jego historią i ludźmi z zaskoczeniem odkryła, jak wielką kopalnią talentów i osobistości jest czeska część Śląska Cieszyńskiego. O tym, że lokalna społeczność od lat była aktywna i cieszyła się wieloma sukcesami wiadomo od dawna. Jej zdaniem przyszedł, więc czas, aby jeszcze bardziej zmobilizować tych, którzy jeszcze nie obudzili drzemiących w sobie talentów. Sama już też podjęła kolejne działania. - Moim marzeniem jest wprowadzenie w przyszłości na czeskie ekrany programu, którego celem byłaby "promocja" Polaków oraz Polski poza jej granicami - wyznaje Izabela Wałaska.

Spotkanie odbędzie się w piątek 16 marca o godzinie 19:00 w domu kultury Strzelnica w Czeskim Cieszynie. Patronat nad imprezą objął Konsulat RP w Ostrawie.

Z Pragi dla polonia.wp.pl
Tomasz Dawid Jędruchów

d3uqmmw

Podziel się opinią

Share
d3uqmmw
d3uqmmw
Więcej tematów