WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
eurowizja
29-01-2005 (00:45)

Ivan i Delfin wystąpi w Konkursie Eurowizji

Zespół Ivan i Delfin będzie reprezentować Polskę w 50. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się 19 i 21 maja w Kijowie na Ukrainie. Decyzję tę ogłoszono w programie muzycznym "Stratosfera" Telewizji Polskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

W tym roku jury - a nie, jak do tej pory, telewidzowie w sms-owym głosowaniu - zadecydowało o tym, kto w tegorocznym konkursie będzie reprezentował Polskę. 29-osobowe jury, któremu przewodniczyła dziennikarka muzyczna TVP i Polskiego Radia Maria Szabłowska, obradowało pod auspicjami TVP od 20 stycznia. 15 jurorów za najlepszą uznało piosenkę "Czarna dziewczyna" powstałego trzy lata temu zespołu Ivan i Delfin.

W zespole występuje trzech muzyków - Łukasz Lazer, Wojciech Olszewski i pochodzący z Rosji Ivan Komarenko (wokalista grupy). Zwycięski utwór skomponował Lazer, a tekst w języku polskim i ukraińskim napisali Komarenko i Paweł Radziszewski.

Poziom tegorocznych eliminacji był niestety niski. Zgłosili się przeważnie amatorzy - powiedział tuż przed ogłoszeniem wyniku sekretarz jury, Jacek Cieślak - krytyk muzyczny. Jego zdaniem przyczyną tego było odejście od stosowanej dotąd formuły wybierania reprezentanta w ogólnokrajowym, sms-owym głosowaniu.

WP

Na drugim miejscu uplasował się duet Zenona Boczara i Moniki Jarosińskiej z piosenką "First Kiss", trzecie miejsce zajął zespół Abra!, który wykonał piosenkę bez tytułu.

Ivan i Delfin będzie musiał najpierw wystąpić w kijowskim półfinale (19 maja), ponieważ występujący w poprzedniej, 49. edycji Eurowizji polski zespół Blue Cafe zajął 17. miejsce wśród 24 finalistów. Automatyczny start w finale daje zajęcie miejsca w pierwszej czternastce konkursu.

W kijowskim półfinale reprezentujący Polskę zespół wystartuje z przedstawicielami 25 innych krajów. Do finału zakwalifikuje się dziesięciu najlepszych, którzy dołączą do reprezentantów 14 krajów najwyżej ocenionych w ubiegłorocznym finale.

Zgodnie z zasadami Eurowizji, gospodarzem konkursu jest kraj, którego reprezentant zwyciężył w ostatniej edycji. W 2004 roku wygrała ukraińska wokalistka Rusłana (z piosenką "Wild Dances"), dlatego najbliższy Konkurs odbędzie się na Ukrainie.

WP

W 50. edycji Eurowizji do 36 reprezentowanych dotąd w Eurowizji krajów dołączą Bułgaria, Mołdawia, Węgry i Liban. Zwycięzca zostanie wyłoniony na podstawie punktów przyznanych przez telewidzów 40 państw, którzy głosować będą na konkretne utwory za pośrednictwem SMS-ów i systemu audiotele. Nie wolno głosować na przedstawicieli własnego kraju.

W odbywającym się od 1956 roku Konkursie Piosenki Eurowizji Polacy występują od 1994 roku. Wówczas nasza pierwsza reprezentantka, Edyta Górniak, zajęła drugie miejsce piosenką "To nie ja" i był to jak dotąd największy polski sukces w tym konkursie.

Polub WP Wiadomości
WP
WP