ŚwiatIran testuje finalny komponent bomby atomowej

Iran testuje finalny komponent bomby atomowej

Iran testuje finalny komponent bomby atomowej
Źródło zdjęć: © AFP

14.12.2009 19:56, aktual.: 15.12.2009 05:07

Brytyjski "Times" napisał, że wszedł w posiadanie tajnych dokumentów, z których wynika, że Iran testuje "kluczowy finalny komponent" bomby atomowej.

Chodzi o tzw. inicjator neutronowy, czyli element wyzwalający eksplozję. "Times" pisze, że agencje wywiadowcze datują te dokumenty, zawierające szczegóły czteroletniego planu testów inicjatora, na początek 2007 roku. Gazeta dodaje, że dotychczas sądzono, iż Iran zawiesił swój program prac nad bronią jądrową cztery lata wcześniej.

Według "Timesa" wspomniane dokumenty opisują użycie źródła neutronów, które - zdaniem niezależnych ekspertów - ma zastosowanie wyłącznie do budowy broni jądrowej. Rozwiązanie takie zastosowano m.in. w pakistańskiej bombie atomowej i "stamtąd Iran uzyskał jego projekt".

Brytyjska gazeta twierdzi, że dokumenty, o których mowa, widziane przez służby wywiadowcze kilku krajów zachodnich, zostały przekazane Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

"Times" pisze, że irański plan testów nie przewidywał próbnej eksplozji, ponieważ Teheran usiłuje ukryć swe prace nad bronią nuklearną, kamuflując je jako badania cywilne.

Brytyjska gazeta odnotowuje, że w ocenie służb wywiadowczych USA z 2007 roku Iran zawiesił prace nad bronią atomową w 2003 roku i nie wznowił ich do połowy 2007 roku. W. Brytania, Niemcy i Francja uważają jednak, że Teheran wznowił już wtedy te prace. Agencja Reutera, omawiająca artykuł "Timesa", pisze, że zaktualizowana amerykańska ocena wywiadowcza, dotycząca irańskiego programu nuklearnego, ma być gotowa wkrótce.

Według "Timesa" eksperci wskazują, że jeśli data owych dokumentów (2007 rok) jest poprawna, stanowią one najmocniejszą jak dotąd wskazówkę, że Iran kontynuuje program prac nad bronią nuklearną.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także