Trwa ładowanie...
d3obeiw
turcja
12-11-2002 18:09

Irak chce kupić atropinę

Irak nakazał zakupienie, głównie w Turcji, dużych ilości leku, który może być użyty jako antidotum na gaz paraliżujący układ nerwowy. Może to oznaczać, że Bagdad zechce użyć broni chemicznej w ewentualnym starciu - pisze "New York Times" powołując się na urzędników waszyngtońskiej administracji.

d3obeiw

Wysoki przedstawiciel administracji prezydenta George'a W. Busha powiedział gazecie, że Irak nakazał zakupienie miliona dawek atropiny i przyrządów do ich podawania.

Atropina, podawana pacjentom, którzy przeszli atak serca, jest także bardzo skuteczna w blokowaniu takich związków jak sarin czy VX - pisze gazeta.

Urzędnik powiedział gazecie, że jeśli Irakijczycy zechcą użyć gazu paraliżującego system nerwowy, to będą też chcieli ochronić przed nim własnych żołnierzy, jeśli nie ludność. Anonimowe źródło gazety dodało, że irackimi planami zakupów jest bardzo zaniepokojony amerykański wywiad.

Turcja poinformowała amerykański Departament Stanu, że zamierza rozpatrzyć sprawę. Nie wiadomo, czy lek już dostarczono Irakowi, a jeśli tak - to ile. (aka)

d3obeiw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3obeiw
Więcej tematów