Trwa ładowanie...
d37msbq

IPN odkrył zbiorowe mogiły

Prokuratorzy katowickiego IPN natrafili na trzy masowe groby na terenie dworca PKP w Częstochowie-Stradomiu - ustalił portal tvp.info. Prawdopodobnie w mogiłach znajdują się ofiary II Wojny Światowej.

Share
d37msbq

Mogiły położone są bardzo blisko torów. Wiele wskazuje na to, że ciała układano w nich warstwami. Z wierzchniej warstwy grobów wydobyto już szczątki ośmiu osób. Piotr Nalepa powiedział portalowi, że wszystko wskazuje na to, że w mogiłach znajdują się ofiary zmarłe podczas transportów czy to do miejsc wysiedleń czy obozów koncentracyjnych. Według Nalepy na wiosnę ruszy ekshumacja z terenu obejmującego obszar około 800 metrów.

Portal informuje, że na terenie dworca mogą znajdować się szczątki nawet 2 tysięcy ofiar wojny. To żołnierze września 1939 roku, jeńcy z wymiany między Niemcami a Sowietami, Żydzi z transportów do obozów koncentracyjnych, powstańcy warszawscy a nawet ofiary walk ze stycznia 1945 roku. Większość tych ludzi umarła w transportach i była chowana tuż przy ówczesnej wojskowej stacji kolejowej.

d37msbq

Podziel się opinią

Share
d37msbq
d37msbq
Więcej tematów