Trwa ładowanie...
d24746r

Internet przez gniazdko tuż tuż?

(inf. własna)

d24746r
d24746r

Przełamaniu impasu w dostępie do Internetu mają służyć usługi telekomunikacyjne świadczone przez sieci energetyczne - stwierdził Stefan Serwiński, wiceprezes Ascom Poland. Firma ta wraz z warszawskim zakładem energetycznym STOEN S.A. zapowiedziała w środę, że już w przyszłym roku zamierza udostępnić Internet przez gniazdko elektryczne pierwszym klientom.

_ Liczymy na to, że po testach w Polsce, które przebiegają dobrze, na początku przyszłego roku rozpoczniemy świadczenie usług_ - powiedział Serwiński. Dodał, że świadczenia te nie tylko umożliwią stały dostęp do Internetu, ale także korzystanie z usług telefonicznych.

Technologia Powerline Communications (PLC), dzięki zastosowaniu specjalnych modemów, pozwala na przesyłanie danych, głosu i obrazu przy wykorzystaniu istniejącego okablowania energetycznego. A sieć energetyczna pokrywa około 90% kraju - podkreślał Serwiński.

Testy PLC na jednym z warszawskich osiedli w Wilanowie trwają od września. Inżynier Zdzisław Kalinowski ze STOEN-u, który je nadzoruje, poinformował, że wszytsko odbywa się bez większych zakłóceń. _ Wszyscy są bardzo zadowoleni, a niektórzy nawet "grzeją" łącza ponieważ testy są przeprowadzane bezpłatnie_ - dodał.

Przedstawiciele STOEN-u powiedzieli, że cena proponowanej przez nich usługi będzie konkurencyjna. Nie potrafili jednak podać dokładnie, ile usługa będzie kosztować. Nie podano również liczby potencjalnych klientów, którzy skorzystają z usługi.

System PLC działa komercyjnie w siedmiu krajach, m.in. w Austrii, Niemczech, Hiszpanii, Szwecji i we Włoszech. (reb)

d24746r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24746r
Więcej tematów