Trwa ładowanie...
d11lhkx

Ile waży bakteria?

d11lhkx
d11lhkx

Zespół badaczy z Cornell Uniwersityw Nowym Jorku opracował we współpracy z singapurskimi naukowcami specjalną wagę, która przeznaczona jest do ważenia bakterii.
Dzięki temu maleńkiemu urządzeniu można odkryć i zidentyfikować określone rodzaje bakterii. Miniwaga może być szczególnie użyteczna przy wykrywaniu niektórych zarazków ukrywających się w grupie bakterii pożytecznych.
Wynalazek przypomina miniaturową trampolinę. Składa się z półmilimetrowej, prostokątnej płytki wykonanej z azotku krzemu. Bakterie przyczepiają się do "haków" umieszczonych na płytce - "haki" te to przeciwciała właściwe dla poszczególnych gatunków. Po zaczepieniu się bakterii, płytka zaczyna drgać. Częstotliwość drgań uzależniona jest od wagi mikrobów.
Drgania odczytywane są przez laser skierowany na płytkę. Czujniki optyczne rejestrują zmiany światła laserowego, wywołanego drganiami.
Na razie naukowcom udało się zważyć 16 bakterii Escherichia coli. Aby poznać ciężar pojedynczych bakterii, naukowcy muszą umieścić płytkę w próżni.(kar)

d11lhkx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11lhkx
Więcej tematów