Trwa ładowanie...
dyw3j1u
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ile rząd może ci dopłacić

Jeśli stracisz pracę, państwo pomoże ci w
spłacie kredytu mieszkaniowego - "Gazeta Wyborcza" ujawnia projekt
ustawy przygotowany przez Ministerstwo Pracy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ile rząd może ci dopłacić
(PAP, Fot: Andrzej Rybczyński)
dyw3j1u

Według ministerstwa nawet 50 tys. z ponad miliona Polaków, którzy kupili mieszkania na kredyt, może potrzebować pomocy w jego spłacie, bo straci pracę w wyniku kryzysu.

Projekt zakłada, że dopłata nie przekroczy 1,2 tys. zł miesięcznie. A jeśli rata okaże się większa, kredytobiorca będzie musiał sam spłacać różnicę. Z danych NBP o zadłużeniu Polaków z tytułu kredytów mieszkaniowych oraz danych Związku Banków Polskich o liczbie udzielonych kredytów wynika, że przeciętna dopłata nie powinna przekraczać 775 zł.

Będą się o nią mogli ubiegać nie tylko ci, którzy stracą pracę po wejściu w życie ustawy. Pomoc obejmie też i tych, którzy zostali bezrobotni wcześniej - po 1 lipca 2008 r.

W resorcie pracy policzono, że w ciągu trzech lat dopłaty pochłoną blisko 440 mln zł. Wrócą one jednak do budżetu, bo zgodnie z projektem dopłaty trzeba będzie zwrócić w ciągu ośmiu lat - po dwóch latach karencji (w tym czasie nie będzie trzeba oddawać pieniędzy).

dyw3j1u

Podziel się opinią

Share

dyw3j1u

dyw3j1u
Więcej tematów