Trwa ładowanie...
zelaya
10-08-2009 10:41

Honduras wpuści obserwatorów OPA

Faktyczny rząd Hondurasu ostatecznie wyraził zgodę na przybycie misji mediacyjnej Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) do Tegucigalpy, o ile jej sekretarz generalny ograniczy się jedynie do roli obserwatora.

Honduras wpuści obserwatorów OPAŹródło: AFP, fot: Omar Torres
d1t0oml
d1t0oml

"Rozbieżności dotyczące składu misji ministrów spraw zagranicznych OPA, którzy przybędą do Hondurasu, z sekretarzem generalnym uczestniczącym w niej jako obserwator, zostały zlikwidowane" - głosi komunikat wydany w nocy z niedzieli na poniedziałek przez rząd prezydenta de facto Roberto Michelettiego.

Kilka godzin wcześniej rząd Hondurasu cofnął zgodę na misję, twierdząc, że szef delegacji, sekretarz generalny OPA, Chilijczyk Jose Miguel Insulza, nie jest bezstronny.

Zmiana decyzji

W najnowszym oświadczeniu napisano, że data wizyty zostanie ustalona. Początkowo misja miała się rozpocząć we wtorek.

d1t0oml

OPA ogłosiła pod koniec ubiegłego tygodnia, że w skład misji wchodzić będą szefowie dyplomacji Argentyny, Meksyku, Kanady, Kostaryki, Dominikany i Jamajki, którzy mieli przeprowadzić rozmowy w sprawie przywrócenia rządów demokratycznych w Hondurasie.

Członkostwo Hondurasu w organizacji zostało zawieszone na początku lipca, kilka dni po odsunięciu od władzy konstytucyjnego prezydenta Manuela Zelayi w zamachu stanu z 28 czerwca.

Zamach nastąpił, gdy Zelaya chciał przeprowadzić referendum w celu zmiany konstytucji tak, by mógł on kandydować w wyborach 25 stycznia 2010 roku. Honduraska ustawa zasadnicza nie pozwala szefowi państwa na ubieganie się o wybór na drugą czteroletnią kadencję.

d1t0oml
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t0oml
Więcej tematów