Trwa ładowanie...
ycipk-9e8huz
ycipk-9e8huz
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Gombrowicz miał dostać Nobla

Wdowa po Witoldzie Gombrowiczu - Rita
odsłania na łamach "Dziennika" nieznane oblicze autora
"Ferdydurke", jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-9e8huz

Genialny twórca uwielbiał bulwersować intelektualistów. Obrażony Witkacy wykreślił go nawet z listy znajomych. Obiektem jednej ze swych prowokacji Gombrowicz uczynił także prezydenta Francji gen. Charles'a de Gaulle'a. Wysłał mu jedną ze swoich książek z ironiczną dedykacją "Generalnie, mój Generale, drżę". Pisarz nieźle się ubawił otrzymawszy z kancelarii prezydenta bardzo poważne podziękowanie.

W obszernym wywiadzie udzielonym "Dziennikowi" Rita Gombrowicz wspomina również, że członkowie Akademii Szwedzkiej zapewniali ją, że Gombrowicz miał dostać w 1969 roku nagrodę Nobla i gdyby nie śmierć naszego pisarza, to laureatem zostałby on, a nie dramaturg Samuel Beckett. (PAP)

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-9e8huz

ycipk-9e8huz
ycipk-9e8huz