Trwa ładowanie...
d3m01am

Giertych: Teresa Łęcka nowym dyrektorem CODN

Teresa Łęcka z Łodzi została jednomyślnie wybrana przez komisję konkursową na dyrektora Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli (CODN) - poinformował wicepremier, minister edukacji Roman Giertych. Nominację chce podpisać jeszcze tego samego dnia.

Share
d3m01am

Łęcka jest dyrektorem szkoły podstawowej, doradcą metodycznym. W lecie tego roku była jednym z kandydatów na stanowisko łódzkiego kuratora oświaty (doszła do finału; przegrała jednym głosem). Patronuje Ogólnopolskiemu i Międzynarodowemu Dziecięcemu Festiwalowi Piosenki i Pieśni Religijnej, organizowanemu przez Archidiecezję Łódzką. Jest prezesem Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Osobom Starszym PULS. Publikuje w "Aspekcie Polskim".

Poprzedni dyrektor CODN Mirosław Sielatycki został odwołany ze stanowiska w czerwcu za opublikowanie w ubiegłym roku poradnika dla nauczycieli "Kompas. Edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą", opracowany przez międzynarodowy zespół autorów. Zawiera on m.in. scenariusze ćwiczeń dla nauczycieli.

Według resortu edukacji, poradnik zachęcał do zapraszania do szkół przedstawicieli mniejszości seksualnych.

Książka jest oficjalnym poradnikiem Rady Europy; była też jednym z przedsięwzięć edukacyjnych realizowanych w 2005 r. w Polsce, w ramach Europejskiego Roku Edukacji Obywatelskiej oraz polskiego przewodnictwa Rady Europy.

d3m01am

Sekretarz Generalny Rady Europy, Terry Davis, zwrócił się w czerwcu do polskiego rządu o wyjaśnienie okoliczności odwołania dyrektora CODN. Przeciwko odwołaniu dyrektora zaprotestowały też m.in. Polska Sekcja Amnesty International, Komitet Helsiński w Polsce, Polska Akcja Humanitarna, Polska Izba Książki i Związek Nauczycielstwa Polskiego.

W grudniu ubiegłego roku prof. Michał Seweryński, minister edukacji w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, dziękował wydawcom podręcznika, a także wyasygnował dodatkowe środki na jego rozpowszechnianie.

Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli (CODN) istnieje od 1991 r. Jest publiczną instytucją edukacyjną powołaną przez ministerstwo edukacji. Celem Ośrodka jest wspieranie nauczycieli w rozwoju zawodowym m.in. poprzez opracowywanie i realizowanie koncepcji edukacyjnych, programów, szkoleń, badań, analiz i prognoz. Prowadzi też działalność wydawniczą.

Sielatycki został dyrektorem Ośrodka w 1999 r. Po odwołaniu ze stanowiska odwołał się do sądu pracy. Sprawa czeka na rozpatrzenie.

d3m01am

Podziel się opinią

Share
d3m01am
d3m01am
Więcej tematów