Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
roman polański
11-05-2016 (10:40)

Gene Gutowski nie żyje

• Gene Gutowski zmarł w wieku 90 lat na zapalenie płuc w szpitalu w Warszawie
• Gutowski był polskim producentem filmowym znanym m.in. ze współpracy z Romanem Polańskim
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gene Gutowski
Gene Gutowski (Agencja Gazeta, Fot: Sergiusz Pęczek)
WP

Współpraca Gutowskiego i Polańskiego zaowocowała w latach 60. dziełami uznawanymi dziś za klasyki. Były to: dramat psychologiczny "Wstręt" z 1965 roku z Catherine Deneuve w roli głównej, "Matnia" (1966) oraz "Nieustraszeni pogromcy wampirów" (1967). Filmy te otworzyły młodemu polskiemu reżyserowi drzwi do Hollywood.

Polański nazwał Gutowskiego "jedną z najważniejszych postaci mojego życia". Wspólną pracę wznowili kilka dekad później przy oscarowym dramacie "Pianista" z Adrienem Brodym w roli pianisty Władysława Szpilmana.

Gutowski (właśc. Witold Bardach) urodził się w 1925 roku we Lwowie w bogatej rodzinie żydowskiej. Z okupowanego przez nazistów miasta uciekł do Warszawy, gdzie pod przybranym nazwiskiem Eugeniusz Gutowski imał się różnych zajęć. Później pracował na Łotwie, skąd został deportowany do Niemiec; tam doczekał wyzwolenia - podaje portal Filmweb.

WP

Krótko po zakończeniu działań wojennych współpracował z armią USA przy ściganiu zbrodniarzy wojennych. W tym czasie zaczął się przedstawiać jako Gene (angielskie zdrobnienie od Eugeniusza) Gutowski. W 1947 roku ożenił się z Amerykanką i wyjechał do USA, a dwa lata później otrzymał amerykańskie obywatelstwo.

Swoje burzliwe życie opisał w wydanej w 2004 roku autobiografii "Gene Gutowski. Od Holokaustu do Hollywood". Dziesięć lat później miał premierę biograficzny film dokumentalny "Mój tata Gene Gutowski", wyreżyserowany przez jego syna Adama Bardacha.

Polub WP Wiadomości
WP
WP