Trwa ładowanie...
d191hcw
12-10-2016 09:02

Friday I'm in love

(fot. pw)

Share
d191hcw

Friday I'm in love

The Cure to zespół pełen kontrastów, gdzie muzyka wynikała ze stanów ducha członków grupy. ”Friday I’m in love” to ich najpopularniejszy, choć zupełnie nietypowy dla stylistyki grupy utwór. Takich „niepasujących do nich” piosenek było więcej. Wachlarz gatunkowy ich twórczości jest imponujący i niespotykany. Ale z drugiej strony… przecież to Brytyjczycy.

Historia grupy The Cure rozpoczęła się w 1976, w miasteczku Crawley. Pierwsze dźwięki rockowego grania „nowej fali” słychać było w sali parafialnej kościoła w St. Edwards. To właśnie w tym niekonwencjonalnym miejscu rozpoczęła próby legenda rocka – alternatywnego, gotyckiego, progresywnego, punk rocka. Robert Smith wraz z trójką szkolnych kolegów zapoczątkował legendę, która jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa. Chłopcy z Malice – bo tak brzmiała pierwsza nazwa grupy grali głównie covery utworów Jimi Hendrixa czy króla chart listy tamtych czasów Davida Bowie. Swoich sił próbowali na lokalnych festiwalach muzycznych oraz szkolnych potańcówek. Wokalistą zespołu był wtedy dziennikarz lokalnej gazety „The Crawley Observer”.

Kiedy rozpoczęli pierwsze sesje nagraniowe dla jednego z wydawnictw muzycznych już jako Easy Cure już mocno wyróżniali się wśród mocno ideologizujących kapel punkowych tamtego okresu. Ich granie było przede wszystkim opakowane rozbudowaną warstwą melodii i całkiem niezłymi tekstami.

d191hcw

Album Seventeen Seconds rozpoczął mroczne lata w twórczości The Cure. Wraz z początkiem lat 80. Pesymistyczny wydźwięk, spokojne i mniej punkrockowe melodie i depresyjne teksty Roberta Smitha były wyrazem fascynacji ciemnymi zakamarkami duszy ludzkiej.

Wiosną 1989 roku w Wielkiej Brytanii pojawił się pierwszy singel z nadchodzącej nowej płyty, zatytułowany „Lullaby”. Rozpoczęła się trasa koncertowa The Prayer Tour, z pierwszym koncertem grupy w Europie Wschodniej – w Budapeszcie. Cały album – zatytułowany Desintegration wydali 1 maja 1989 r. Przez wielu krytyków został uznany za najlepsze dzieło The Cure i jeden z najlepszych albumów rockowych wszech czasów.

Zespół The Cure należy do najbardziej charakterystycznych, trudnych do zaszufladkowania i długowiecznych formacji sceny rockowej. Ich pionierski styl szybko zdobył rzesze fanów, którzy mimo zmian w składzie są z nimi do dziś. Utwór Friday I am in love jest nadal często grany we wszystkich rozgłośniach radiowych.

Już 20 października w ramach THE CURE TOUR 2016 formacja zwita do Polski. Będzie ciekawie, bo zespół obiecuje nie tylko powrót do przeszłości poprzez najstarsze hity, ale także kilka muzycznych premier.

Marek Sierocki

Szukasz biletów?

d191hcw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d191hcw
d191hcw
Więcej tematów