ycipk-3e94jv
ycipk-3e94jv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Eurowizja bez Polaków

Podczas zakończonego w czwartek wieczorem w
Kijowie półfinału 50. Konkursu Piosenki Eurowizji do koncertu
finałowego nie awansował reprezentant Polski, zespół Iwan i
Delfin. Po raz ostatni Polaków zabrakło w finale Eurowizji trzy
lata temu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-3e94jv

W kijowskim Pałacu Sportu zaprezentowali się reprezentanci 25 krajów. O kolejności ich pojawiania się na scenie zdecydowało losowanie, które przeprowadzono pod koniec marca.

Piosenkę "Czarna dziewczyna" Polacy zaśpiewali jako ostatni. Tuż po ich występie rozpoczęło się 10-minutowe głosowanie sms-owe i audiotele - wyłoniło ono reprezentantów 10 krajów, którzy dołączyli do 14 uczestników konkursu finałowego, zaplanowanego na sobotę 21 maja.

Zwycięzców czwartkowego głosowania wyczytywano losowo. Przed sobotnim koncertem finałowym tradycyjnie nie zostanie podana liczba głosów, jakie przypadły na każdego z 10 wyłonionych w czwartek finalistów.

ycipk-3e94jv

Spośród 25 półfinalistów do koncertu finałowego zakwalifikowali się reprezentanci Węgier, Rumunii, Norwegii, Mołdawii (którzy na konkursie Eurowizji startowali po raz pierwszy w historii kraju), Izraela, Danii, Macedonii, Chorwacji, Szwajcarii i Łotwy. Wiadomo już, że występ Węgrów otworzy sobotni koncert finałowy.

Porażka Polaków w półfinałach nie zdziwiła Marii Szabłowskiej, przewodniczącej komisji, która w styczniu wyłoniła polskiego reprezentanta na konkurs Eurowizji. Niepotrzebnie postawiliśmy na 'ludyczność'. Głosowanie pokazało, że europejska publiczność lubi nie tylko lekką muzykę - powiedziała Szabłowska tuż po ogłoszeniu wyników czwartkowego głosowania.

Występ Ivana i Delfina podczas półfinału Maria Szabłowska określiła jako "nienajlepszy". Prawdopodobnie zjadła ich trema. Ivan Komarenko, wokalista zespołu, nie rozwinął się na scenie i słabo zaśpiewał - dodała.

Słaby występ tegorocznych naszych reprezentantów nie wyłącza Polski z przyszłorocznej edycji Eurowizji. Żeby wystąpić w finale, znów będziemy musieli wziąć udział w półfinałach - przypomniała Szabłowska.

ycipk-3e94jv

W sobotnim koncercie finałowym Eurowizji 2005 wystąpią reprezentanci 24 krajów. Poza wyłonionymi w czwartek 10 finalistami, w koncercie kolejno zaprezentują się przedstawiciele Wielkiej Brytanii, Malty, Turcji, Albanii, Cypru, Hiszpanii, Serbii i Czarnogóry, Szwecji, Ukrainy, Niemiec, Grecji, Rosji, Bośni i Hercegowiny oraz Francji.

Eliminacje półfinałowe przeprowadzono po raz drugi w historii Konkursu Piosenki Eurowizji. O podziale imprezy na dwa etapy zdecydowała w ub. roku Europejska Unia Nadawców (EBU) - w ten sposób do udziału w konkursie dopuszczono wszystkich chętnych.

W odbywającym się od 1956 roku Konkursie Piosenki Eurowizji Polacy występują od 10 lat. W 1994 roku nasza pierwsza reprezentantka Edyta Górniak zajęła drugie miejsce piosenką "To nie ja".

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3e94jv

ycipk-3e94jv
ycipk-3e94jv