Trwa ładowanie...
d44tuv9

Elektroniczna droga dokumentów ZUS

Share
d44tuv9

Rada Ministrów zaakceptowała nowelizację ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Ma ona na celu zmniejszenie liczby błędów, popełnianych przez firmy wypełniające ZUS-owskie dokumenty za swoich pracowników. Nowe przepisy pozwolą m.in. na wypełnianie dokumentów w programie komputerowym "Płatnik" i przesyłanie ich do ZUS przez Internet.
Najwięksi pracodawcy (zatrudniający powyżej tysiąca osób) zaczną rozliczać się z ZUS-em drogą elektroniczną od 1 kwietnia 2001 r. Trzy miesiące później obowiązek ten obejmie firmy mające od 100 do 1000 osób, a od 1 października - mające od 20 do 100 pracowników. Od 1 stycznia 2002 r. zaczną się w ten sposób rozliczać firmy zatrudniające powyżej pięciu pracowników; pozostałe (mające mniej niż pięciu zatrudnionych) będą zwolnione z tego obowiązku.
Ostatecznie nie dopuszczono możliwości przekazywania dokumentów na dyskietkach i płytach CD. Płatnikom będzie udostępniony specjalny numer dostępu do Internetu. Według rządu, przekazywanie danych przez Internet nie spowoduje "zakorkowania" sieci.(mp)

d44tuv9

Podziel się opinią

Share
d44tuv9
d44tuv9
Więcej tematów