ycipk-2h00u8

Egon nad Polską. Trudne warunki drogowe

To może być trudny początek ferii zimowych dla wielu Polaków. Nad nasz kraj dotarł właśnie niż Egon, który oprócz niskiej temperatury przynosi silny wiatr i duże opady śniegu. Sytuacja na drogach już jest ciężka, a miejscami bardzo ciężka. Synoptycy ostrzegają, że będzie tylko gorzej. W niektórych rejonach Polski czekają nas śnieżyce, a także zawieje i zamiecie śnieżne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Egon nad Polską. Trudne warunki drogowe
(PAP)
ycipk-2h00u8

Temperatura co prawda będzie dodatnia, ale to ostatni ciepły dzień. W weekend wrócą mrozy. Z niedzieli na poniedziałek temperatura spadnie znów do minus kilkunastu stopni.

Anna Nemec synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi, że w nocy Polska znalazła się w zasięgu niżu Egon i frontów atmosferycznych. Prognozowane są nawet silne opady śniegu. Egon przyniesie także silny wiatr, który może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

Do niedzieli w dzień będzie jeszcze na plusie, ale z tego też nie ma co się cieszyć, bo w nocy za to temperatura będzie spadać. To oznacza, że wszystko to, co w ciągu dnia się roztopiło, w nocy zamarznie. Rano zatem szczególnie trzeba uważać, ponieważ będzie bardzo ślisko.

ycipk-2h00u8

Tylko w piątek na Pomorzu może spaść 5 centymetrów śniegu, a w górach do 10 centymetrów. Powoli ochładzać się będzie od soboty. Wyraźne mrozy, do -14 stopni przewidywane są w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Pierwszy okres ferii zimowych, które zaczynają się dla 5 województw w najbliższy poniedziałek powinien być także śnieżny i z lekkim mrozem w dzień (-1 do -4).

Warunki drogowe

ycipk-2h00u8

Opady śniegu pogorszyły warunki drogowe w trzech województwach. Jak powiedział Paweł Szulkowski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad większych utrudnień mogą się spodziewać kierowcy w środkowej części województwa mazowieckiego, w zachodniej i środkowej części w województwa łódzkiego, a także na północy i w centrum świętokrzyskiego.

Występuje tam błoto pośniegowe, ale trasy są przejezdne.

Kierowcy ciężarówek powyżej 3 i pół ton nie mogą wjechać z Polski na teren Czech na przejściu w Jakuszycach. Czeska policja zatrzymuje te pojazdy aż do jutra do godziny 16. Samochody ciężarowe i do 3 i pół tony oraz autobusy mogą normalnie przekraczać to przejście graniczne.

Na sieci polskich dróg krajowych pracuje ponad 700 pojazdów do zimowego utrzymania.

ycipk-2h00u8

Egon szaleje nad Europą

Nad Europą zachodnią załamanie pogody. Zamknięte lotniska, opóźnienia na kolei, pozrywane linie wysokiego napięcia, połamane drzewa - to skutki huraganu Egon. Miejscami prędkość wiatru przekracza 140 km/h.

W Niemczech zaleca się mieszkańcom zostanie w domach.

ycipk-2h00u8

Ten sam Egon dotarł także do zachodnich krańców Polski.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2h00u8

ycipk-2h00u8
ycipk-2h00u8