Trwa ładowanie...
d8pvmsj
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dymisja czeskiego premiera

Prezydent Czech Vaclav Klaus przyjął dymisję premiera Stanislava Grossa, który utracił wiarygodność nie potrafiąc wytłumaczyć pochodzenia swojego majatku. Po południu Klaus mianować ma nowy rząd utworzony ponownie przez socjaldemokratów, ludowców i liberałów.
Na jego czele stanie dotychczasowy minister rozwoju regionalnego,
53-letni Jirzi Paroubek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dymisja czeskiego premiera
(AFP)
d8pvmsj

Dymisja rządu Grossa zakończyła trwający od ponad trzech miesięcy kryzys koalicyjno-rządowy w Czechach, spowodowany krętactwami premiera, który nie potrafił w przekonujący sposób wytłumaczyć pochodzenia swego majątku. 35-letni polityk, który w czasie wielkanocnego zjazdu ponownie wybrany został na przewodniczącego Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej, przez dłuższy czas nie chciał podać się do dymisji.

Ostatecznie socjaldemokraci, ludowcy i liberałowie, wobec realnej groźby przedterminowych wyborów parlamentarnych w warunkach wielkiego spadku ich popularności, zdecydowali się na rekonstrukcję gabinetu i odtworzenie koalicji.

Gdy z powodu sprzeciwu kierownictwa socjaldemokratów upadła koncepcja tzw. rządu proeuropejskiego (bez programowej umowy koalicyjnej), partie zdecydowały się na podpisanie nowej umowy koalicyjnej.

d8pvmsj

Umowa ta przewiduje, że rząd będzie sprawować władzę do wyborów parlamentarnych w ustawowym terminie, czyli do połowy przyszłego roku. Priorytety nowego gabinetu to ratyfikacja konstytucji UE, kontynuowanie rozpoczętych przez poprzedni gabinet zmian podatkowych (obniżenie podatków dla najmniej zarabiających), przygotowanie założeń reformy systemu emerytalnego oraz przygotowanie projektów ustaw o konflikcie interesów i bankructwie.

W 200-osobowej Izbie Poselskiej partie koalicyjne dysponują w sumie głosami 101 posłów. Część posłów socjaldemokratycznych jest jednak niezadowolona m.in. z faktu, że szefem czeskiej dyplomacji pozostał - ich zdaniem - zbyt proamerykański Cyril Svoboda z partii ludowej. Zdaniem komentatorów ciągle otwarta jest więc sprawa ich poparcia dla gabinetu Paroubka w czasie głosowania nad wotum zaufania.

Zbigniew Krzysztyniak

d8pvmsj

Podziel się opinią

Share

d8pvmsj

d8pvmsj
Więcej tematów