Trwa ładowanie...
d2i1btr
nauka
24-09-2008 11:30

Dinozaur wielkości kury

W Kanadzie odkryto kości najmniejszego dinozaura Ameryki Północnej, który miał rozmiar dzisiejszej kury. Wygląd oraz przypuszczalne zwyczaje zwierzęcia rekonstruują naukowcy w artykule na łamach pisma "Cretaceous Research".

d2i1btr
d2i1btr

Żyjący 70 mln lat temu dinozaur był stworzeniem dwunożnym. Prawdopodobnie żywił się termitami, które znajdował w ściółce leśnej.

To było dziwaczne zwierzę. Miało długie, smukłe nogi, bardzo krótkie ramiona z olbrzymimi szponami i szczęki o kształcie przypominającym pincetę - opisuje Nick Longrich z Uniwersytetu w Calgary w Kanadzie. Był to najprawdopodobniej najmniejszy dinozaur Ameryki Północnej - dodaje.

Od miejsca swego odkrycia, kanadyjskiej prowincji Alberta, dinozaur nazwany został Albertonykus borealis. Należy do rodziny Alvarezsauridae, której przedstawiciele znajdowani są głównie w Ameryce Południowej i w Azji.

Zdaniem autorów artykułu, Nicka Longricha i Philipa Currie z Uniwersytetu Alberta, dinozaur wyspecjalizował się w polowaniu na termity. Robił to za pomocą swoich krótkich, silnych przednich odnóży, którymi rozdrapywał dziury w pniach leżących w lesie drzew.

Proporcjonalnie, jego przednie odnóża są krótsze niż u tyranozaura, ale o bardzo solidnej budowie - wyjaśnia Longrich. Zbudowane są do kopania, ale nie do kopania nor, ponieważ są za krótkie. Raczej do rozdzierania pni w poszukiwaniu owadów - dodał.

d2i1btr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i1btr
Więcej tematów