Trwa ładowanie...
d3j121w

Czy Madonna obraża Madonnę?

Czy skandalizująca piosenkarka Madonna swoim koncertem 15 sierpnia w Warszawie obraża Madonnę-Matkę Bożą? - pyta "Tygodnik Powszechny".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy Madonna obraża Madonnę?
(PAP/EPA)
d3j121w

Ksiądz Adam Boniecki podkreśla, że poszanowanie cudzych przekonań i uczuć religijnych jest fundamentem społecznej kultury. Zauważa jednak, że chrześcijaństwo jest w sytuacji osobliwej, bo - jak przypomina - Jezus dał wyraźne wskazówki, jak mają reagować Jego wyznawcy na obelgi i szyderstwa.

Etyk, ks. Andrzej Szostek zauważa, że preferowanie uczuć religijnych niektórych ludzi tylko dlatego, że stanowią w danej społeczności większość, jest nieuczciwe. Ks. Jacek Prusak uważa, że w związku z kontrowersjami wokół koncertu Madonny, trzeba postawić dwa kluczowe pytania: do jakiego stopnia religia jest oparta na uczuciach bądź do uczuć podobna? Co sprawia, że uczucia religijne są inne niż uczucia międzyosobowe lub estetyczne?

Natomiast ks. Andrzej Draguła uważa, że Madonny-skandalistki nie można zrozumieć bez Madonny-katoliczki. Jego zdaniem, z wychowania piosenkarki i "zapewne pierwotnej, silnej katolickiej pobożności, wyrasta umiejętność posługiwania się religijnymi rekwizytami".

d3j121w

Podziel się opinią

Share

d3j121w

d3j121w
Więcej tematów