Trwa ładowanie...
d15stl3

Człowiek może mieć... troje rąk

Szwedzcy naukowcy udowodnili, że człowiek może mieć... troje rąk - informuje RMF FM. A dokładnie, że może mu się wydawać, że je ma. Badacze opisują na łamach czasopisma "PLoS ONE", jak udało im się tego dokonać i przekonują, że ich odkrycie może pomóc nie tylko w tworzeniu doskonalszych protez.

Share
d15stl3

Naukowcy z Instytutu Karolińskiego pokazali, że przy odpowiedniej, równoczesnej stymulacji ręki i położonej obok niej protezy, nasz mózg może się zgubić i po chwili uznać, że obie należą do naszego ciała.

W eksperymentach uczestniczyło 154 ochotników. W badaniach kładziono obok prawej ręki każdego z nich protezę i przykrywano je obie do łokcia ręcznikiem. Następnie, na oczach badanej osoby głaskano równocześnie rękę i protezę pędzelkami w identyczny sposób.

Badani odczuwali konflikt, przez chwilę nie byli w stanie zinterpretować, która ręka należy do nich, po czym mózg - ku zaskoczeniu badaczy - uznawał za swoje i rękę i protezę. Kiedy w dalszej części eksperymentu do ręki albo protezy zbliżano ostry nóż, badani odczuwali dokładnie taki sam dyskomfort, co potwierdzało, że mózg uważa, że maja dwie prawe ręce.

d15stl3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15stl3
d15stl3
Więcej tematów