RELACJA ZAKOŃCZONA

Putin może pójść o krok dalej. Wywiad USA tego nie wyklucza [RELACJA NA ŻYWO]

Środa to 378. dzień rosyjskiej inwazji. Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines prezentowała w Senacie raport, w którym pojawił się wątek zagrożenia ze strony Rosji. - Jeśli nie przeprowadzą powszechnej mobilizacji i nie pozyskają zapasu amunicji, to nie odbudują swojego potencjału militarnego na tyle, by poczynić w tym roku duże postępy terytorialne w Ukrainie - oceniła. Wywiad USA ostrzegł też, że choć Władimir Putin prawdopodobnie nie chce wojny z USA i NATO, to "istnieje realny potencjał", że podejmie się "eskalacyjnych działań", jeśli porażki w Ukrainie podważą jego pozycję w Rosji. Śledź relację Wirtualnej Polski.

Ukraińska haubica pod Bachmutem
Ukraińska haubica pod Bachmutem
Źródło zdjęć: © forum | forum
Wojciech RodakDawid Siedzik

Najważniejsze informacje
  • - Gra idzie o dużą stawkę. Za dużą, by mogli to zrobić Ukraińcy. Sabotaż Nord Stream mogli przeprowadzić Rosjanie, to oni zyskują na ujawnieniu przecieków. Nie idzie im na froncie, mogli zainspirować medialne spekulacje - mówią Wirtualnej Polsce eksperci.
Relacja zakończona

Dalej śledź realcję Witrualnej Polski z wojny w Ukrainie TUTAJ.

Do końca marca w ramach misji UE dla Ukrainy szkolenia ukończy 11 tys. żołnierzy SZU. Do końca roku liczba przeszkolonych żołnierzy osiągnie 30 tys. - podała w środę ukraińska armia.  

Jeden z oddziałów z ukraińskiej 24 Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej zaatakował i zajął rosyjską pozycję. Wszystko nagrały drony.  

Wnętrze amerykańskiego transportera opancerzonego M113 APC, który dotarł na Ukrainę. 

Rząd Czech poparł w środę projekt ministerstwa obrony wysłania na Ukrainę 15 wojskowych policjantów do badania zbrodni wojennych Rosji. Czeskie wsparcie dla zespołu śledczego Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze musi jeszcze zatwierdzić parlament.


- Żandarmeria Wojskowa powinna być rozmieszczona przede wszystkim na terytorium Ukrainy, jednak mogą też wykonywać zadania w Holandii, gdzie mieści się siedziba MTK - powiedział rzecznik ministerstwa obrony Jirzi Taborsky.

W przyszłym tygodniu w Genewie przedstawiciele ONZ będą rozmawiać z wysokimi rangą urzędnikami rosyjskimi o odnowieniu "inicjatywy zbożowej", tj. przedłużeniu umowy na eksport zboża z Ukrainy - poinformowała w środę szefowa agendy ONZ do spraw handlu i rozwoju (UNCTAD) Rebeca Grynspan. 

Według doniesień niemieckich i amerykańskich mediów tropy w sprawie eksplozji na gazociągach Nord Stream prowadzą do Ukrainy. Kijów stanowczo zaprzecza, a Kreml domaga się "dołączenia do międzynarodowego śledztwa". - Gra idzie o dużą stawkę. Za duża, by mogli to zrobić Ukraińcy. Sabotaż mogli przeprowadzić Rosjanie, to oni zyskują na ujawnieniu przecieków. Nie idzie im na froncie, mogli zainspirować medialne spekulacje - mówią WP eksperci

Informatorzy CNN potwierdzili doniesienia o coraz głębszym konflikcie pomiędzy regularną rosyjską armią walczącą pod Bachmutem i najemniczymi oddziałami Grupy Wagnera. 


- Wagnerowcy są tam obecnie dominującą siłą po stronie agresora. Byli oni dotąd okazjonalnie wspomagani przez regularne wojska, ale to wsparcie wydaje się słabnąć. (...) Współczynnik śmiertelności w oddziałach wagnerowców pozostaje znacznie wyższy, niż w rosyjskiej armii - zaznaczyli rozmówcy stacji. 

Ukraińskie wojska walczące w Bachmucie w Donbasie utraciły kontrolę nad częścią terenów w pobliżu miasta, pozwalając rosyjskim oddziałom na częściowe okrążenie tej miejscowości z trzech stron, lecz zyskały w ten sposób czas potrzebny na skuteczną obronę swoich pozycji - powiadomiła w środę stacja CNN, powołując się na anonimowych oficjeli państw zachodnich.


Jak podkreślono, siły rosyjskie opanowały tereny wokół Bachmutu, które nie były ufortyfikowane przez ukraińskie wojska. - To po prostu otwarta przestrzeń. Ani tereny miejskie, ani nawet zabudowane - relacjonowały stacji źródła, zastrzegające sobie anonimowość.

Wagnerowcy pod Bachmutem dostali się pod ogień ukraińskiej artylerii. Nie mieli szans.

Unia Europejska jest gotowa wydać dwa miliardy euro na trzyetapowy plan zakupu amunicji dla Ukrainy, która odpiera rosyjską inwazję - oznajmił w środę w Sztokholmie po posiedzeniu ministrów obrony państw UE szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. 


Według obecnego w Sztokholmie ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa proponowany pakiet jest niewystarczający. - Ukraina potrzebuje miliona pocisków artyleryjskich, to jest koszt około czterech miliardów euro - podkreślił Reznikow w rozmowie ze szwedzką agencją TT. 

Poza tym amerykańskie służby przewidują, że choć Rosja pozostanie dużym i nieprzewidywalnym wyzwaniem dla Ameryki, to jej pozycja będzie osłabiona. Jak zaznaczono w raporcie kolportowanym równolegle do wystąpienia Haines, odbudowanie sił konwencjonalnych zajmie Rosji lata.


Napisano w nim również, że Rosja w mniejszym stopniu będzie w stanie wykorzystywać swoją siłę gospodarczą i kwestię energetyki dla osiągania swoich celów politycznych. 


- Moskwa będzie coraz bardziej polegać na nuklearnych, cybernetycznych i kosmicznych zdolnościach, a także na Chinach - powiedziała Haines. Według przedstawionego przez nią raportu, Pekin mimo "ograniczania publicznego wsparcia" dla Rosji, nadal będzie utrzymywać z nią bliską współpracę, by rzucać wyzwanie Ameryce. 


Amerykańskie służby oceniają też, że choć Władimir Putin prawdopodobnie nie chce wojny z USA i NATO, to "istnieje realny potencjał", że podejmie się "eskalacyjnych działań", jeśli wojskowe porażki na Ukrainie podważą jego pozycję w Rosji. 

- Nasze kontrole eksportu i sankcje ograniczają wysiłki wojenne Rosji. Jeśli Rosja nie zainicjuje obowiązkowej mobilizacji i nie pozyska znaczących zasobów amunicji z krajów trzecich, będzie jej coraz trudniej utrzymać nawet obecny poziom operacji ofensywnych w nadchodzących miesiącach - mówiła dyrektor ds. Wywiadu Narodowego USA Avril Haines podczas wysłuchania przed senacką komisją ds. wywiadu. 


- Krótko mówiąc, nie przewidujemy, by rosyjskie wojsko odbudowało się wystarczająco w tym roku, by poczynić duże postępy terytorialne - stwierdziła. 


Haines zaznaczyła jednocześnie, że mimo to Władimir Putin prawdopodobnie ocenia, że czas pracuje na jego korzyść, a przedłużanie wojny jest jego "najlepszą pozostałą ścieżką", by osiągnąć swoje cele na Ukrainie. Oceniła też, że straty ponoszone przez Ukrainę podczas obrony terytorium w Donbasie, w tym w Bachmucie, będą prawdopodobnie czynnikiem ograniczającym możliwości Ukrainy, by przeprowadzić kolejną ofensywę tej wiosny. 

Dowódca sił powietrznych USA w Europie gen. James Hecker oświadczył w środę, że w toku rosyjskiej inwazji armia ukraińska zniszczyła ponad 70 samolotów wojskowych Rosji, a sama straciła mniej niż 60 maszyn. Straty obu stron Hecker uznał za relatywnie niewysokie.


Powodem tych względnie niskich strat jest - zdaniem wojskowego - skuteczność zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, zorganizowanej przez obie strony. Obrona ta nie pozwala na zaangażowanie samolotów na wielką skalę. Jej skuteczność sprawia, że znaczna część lotnictwa "okazała się niepotrzebna" - powiedział generał.


To z kolei - dodał - znacznie utrudnia realizację osłony z powietrza operacji kontrofensywnych, planowanych przez armię ukraińską.

Polska jest gotowa przekazać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29 w ramach międzynarodowej koalicji - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla CNN International udzielonym w Abu Zabi. Dodał, że Ukraina w przyszłości otrzyma samoloty F-16. 

Rosjanie stosują nowe oznaczenia na swoich pojazdach wojskowych. Teraz dawne "Z" wpisują w trójkąt - donosi Petro Andriuszczenko, doradca mera Mariupola, na Telegramie.

Obraz
© Telegram

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow skomentował w środę doniesienia dziennika "New York Times", który podał, że nowo zdobyte informacje wskazują, iż za wysadzeniem trzech z czterech nitek gazociągów Nord Stream stała proukraińska grupa sabotażystów. 


- To dość dziwna historia, nie ma to z nami nic wspólnego. (...) Byłoby to pewnym komplementem dla naszych sił specjalnych, ale to nie nasza działalność - oświadczył Reznikow podczas wizyty w Sztokholmie. 


Wyraził przekonanie, że "oficjalne śledztwo, które przeprowadzą odpowiednie struktury, opisze wszystkie szczegóły" incydentu. 

Niesamowite nagranie. Ukraiński dron-kamikadze FPV niszczy rosyjską wyrzutnię rakiet termobarycznych TOS-1A „Sołncepiok”.  

Do Ukrainy trafiły dwa kolejne niemieckie samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard. Tym samym ich liczba w zasobach ukraińskiej armii wzrosła do 34.  

21 czołgów bojowych Leopard 2A6 (18 z Niemiec i trzy z Portugalii) powinno dotrzeć na Ukrainę do końca marca - poinformował w środę minister obrony Niemiec Boris Pistorius.