Trwa ładowanie...
d4ebx6s

Concorde na emeryturze

Brytyjskie i francuskie linie lotnicze ogłosiły koniec kariery ponadźwiękowych pasażerskich samolotów Concorde. Loty zostaną wstrzymane 1 listopada. Linie lotnicze nie wykluczają jednak możliwości wznowienia rejsów.

d4ebx6s
d4ebx6s

Jak podały francuskie linie lotnicze, decyzję podjęto z żalem, jednak była ona konieczna. Przyczyniły się do tego m.in. wysokie koszty eksploatacji i pogarszająca się sytuacja ekonomiczna na rynku transportu lotniczego. Od czasu rozpoczęcia wojny z Irakiem sprzedaż miejsc w ponadźwiękowych samolotach spadła o kolejne 20%.

W oświadczeniu zatytułowanym "Koniec Epoki" dyrektor generalny British Airways powiedział, że brytyjskie linie są dumne, iż przez ostatnie 27 lat miały w swojej flocie takie samoloty, a decyzja o ich wycofaniu była czysto ekonomiczna.

Samoloty Concorde powstały na poczatku lat 70. Wówczas były technologicznym cudem i symbolem francusko-brytyjskiej współpracy. Od 1976 r. latały między Wielką Brytanią, Francją i USA. Lot z Europy do USA trwał 3,5 godziny. Problemy Concorde'ów zaczęły się w 2000 r. po katastrofie lotniczej pod Paryżem, w której zginęło 113 osób. W starzejących się samolotach odkrywano coraz więcej usterek.

Concordy mają "odejść" w wielkim stylu. British Airways zapowiedziało program specjalnych lotów i promocji organizowanych z okazji wycofania jedynych na świecie ponaddźwiękowych samolotów pasażerskich. (jask)

d4ebx6s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ebx6s
Więcej tematów