Trwa ładowanie...

Co dalej z klimatem?

Dlaczego globalne temperatury przestały rosnąć i czy na pewno za zmiany klimatyczne odpowiada człowiek - nad tymi kwestiami będą debatować zebrani z Sztokholmie światowi naukowcy. Spotykają się oni na obradach Międzyrządowego Zespołu do Spraw Zmian Klimatu; pod koniec tygodnia opublikują kluczowy raport w tej sprawie.
Share
Co dalej z klimatem?
Źródło: Thinkstockphotos
ddn7mlf

Poprzedni taki raport opublikowano sześć lat temu, wtedy autorzy podkreślali, że to człowiek i nadmierne emisje CO2 są przyczyną globalnego ocieplenia. Nieoficjalnie wiadomo, że nadal są o tym przekonani. Ale trudny do wyjaśnienia jest fakt, że choć w atmosferze dwutlenku węgla jest coraz więcej, temperatury od 15 lat nie rosną.

- Ta przerwa w nagrzewaniu się klimatu wskazuje, że czynniki naturalne odgrywają ogromną rolę, a wpływ człowieka jest mniejszy niż nam mówiono - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej znany brytyjski sceptyk klimatyczny, Andrew Montford.

Inni naukowcy mówią, że za przerwę w ocieplaniu się atmosfery odpowiadają oceany, które pochłaniają ostatnio więcej ciepła. Dodają, że jest to zjawisko cykliczne i prawdopodobnie za jakiś czas temperatury znów zaczną rosnąć.

Debata ekspertów ze 195 krajów potrwa kilka dni, publikacja raportu Międzyrządowego Zespołu do Spraw Zmian Klimatu w piątek.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

ddn7mlf

Podziel się opinią

Share
ddn7mlf
ddn7mlf
Więcej tematów