WP

Ceny mieszkań 2019: czy będą spadać?

Ceny mieszkań 2019. Sprawdź, czego możemy się spodziewać na polskim rynku nieruchomości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ceny mieszkań 2019: czy będą spadać?
Ceny mieszkań 2019: czy będą spadać? (iStock.com)
WP

Ceny mieszkań 2019

Jak podaje Business Insider okresu boomu na polskim rynku minął bezpowrotnie. Moment, w którym hamował można było zaobserwować już w 2018 roku, kiedy szybko rosły cenny nieruchomości, a firmy deweloperskie niezwykle ostrożnie podchodziły do nowych inwestycji. Nic dziwnego, że klienci nie decydowali się tak chętnie na zakup własnego mieszkania, jak miało to miejsce w latach ubiegłych. Mimo wszystko analitycy i uczestnicy rynku twierdzą, że w 2019 roku sytuacja… nadal będzie zmierzać w tym samym kierunku.

Mieszkania 2019 – ceny pójdą w górę?

WP

Na podstawie obserwacji obecnej sytuacji na rynku, w bieżącym roku wielu deweloperów spodziewa się, iż ceny mieszkań znowu pójdą w górę. Zdania w tej kwestii są jednak podzielone. Według dyrektora do spraw Sprzedaży i Marketingu Ronson Development, Andrzeja Gutkowskiego, w 2019 roku nie powinniśmy oczekiwać znaczących wzrostów cen mieszkań. Ekspert zwraca uwagę na fakt, że już teraz da się zauważyć, iż klienci mają duże opory związane z ceną nieruchomości. Chociaż każda lokalizacja ma swoje określone prawa i wciąż największa elastyczność cenowa jest największa w najlepszych dzielnicach, rynek osiągną pewne maksimum. Gutkowski podkreślił, iż dotyczy ono również kosztów. W chwili obecnej ceny gruntów ustabilizowały się, natomiast budowa drożeje, co pozwala przypuszczać, iż rok 2019 powinien być pod tym względem stabilny.

Mieszkania – spodziewany spadek popytu

Konsekwencją wzrostu cen i utrudnień w dobywaniu kredytów na mieszkania będzie spadek popytu, a co za tym idzie także podaży. Zdaniem członka zarządu Polnord, Marcina Mosza, tendencja spadkowa na wszystkich segmentach rynku jest nieunikniona, właśnie ze względu na przewidywany wzrost cen. Mosz uważa, że zjawisko będzie dotyczyć zarówno mieszkań, jak i nowych lokali wprowadzanych na rynek. Nieco Innego zdania jest Mirosław Kujawski z LC Corp, wskazujący jako argument fakt, że potrzeby mieszkaniowe Polaków są nadal bardzo duże. Jego zdaniem spadek popytu na mieszkania w 2019 z tego powodu nie będzie tak znaczący. Sprawy nie ułatwia również fakt, że oferta mieszkań na rynku w Polsce stale się zmniejsza.

Polub WP Wiadomości
WP
WP