Trwa ładowanie...
01-10-2014 11:40

Bronisław Komorowski: dobre expose

Dobre expose, jego siłą jest podanie umiarkowanej ilości konkretnych zobowiązań na ostatni rok rządzenia przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. Jak ocenił, w ramach budżetu na 2015 rok, nie zostały "przestrzelone" żadne obietnice.

Bronisław Komorowski: dobre exposeŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d15lug3
d15lug3

- Oceniam, że to było absolutnie dobre expose, siłą tego expose jest chyba podanie umiarkowanej ilości bardzo konkretnych zobowiązań na ostatni rok rządzenia przed wyborami parlamentarnymi. Zawsze wolę expose, w których można odróżnić, co jest zobowiązaniem na teraz, a co jest planami, tak ogólnie mówiąc, na dalszy okres. To zostało uczciwie zarysowane - powiedział prezydent.

"Nie zostały przestrzelone żadne obietnice"

Pytany, czy premier nie przeszacowała możliwości finansowych rządu, Komorowski powiedział: - Nie, nie. Uważam, że obietnice zostały przedstawione w sposób dosyć ograniczony, bo proszę odróżnić to, co dotyczy następnej kadencji, od tego, co dotyczy budżetu, który już jest zamknięty (na 2015 rok). W ramach przyszłorocznego budżetu nie zostały przestrzelone żadne obietnice - zaznaczył.

Jego zdaniem ważna jest zapowiedź postępu w "paru strategicznie ważnych sprawach dla Polski". Przypomniał, że mówił o nich 4 czerwca w sejmie i cieszy się, że "znajduje to odbicie w działaniach i w planach rządu".

Komorowski wyraził zadowolenie, że "dostrzeżony został problem bezpieczeństwa i obronności, także ze względu na kryzys na wschód od granic Polski".

d15lug3

- Jedną z odpowiedzi, nie jedyną, będzie podwyższenie budżetu obronnego, nie o tak wiele, ale o tyle, że będziemy mogli używać tego argumentu - zwiększonego wysiłku finansowego - na rzecz własnej obronności w całym Sojuszu Północnoatlantyckim - wskazał. Dodał, że robimy to z sukcesem, zachęcając całość Sojuszu do zwiększenia własnego potencjału, a to "zawsze będzie oznaczało większe możliwości obrony, także terytorium państwa polskiego przez NATO jako całość".

Przełamanie kryzysu demograficznego

Za inne z zadań strategicznych Komorowski uznał problemy polskiej rodziny i przełamanie kryzysu demograficznego. Jak mówił, również ta kwestia łączy się z perspektywą słabszego lub mocniejszego państwa, narodu i gospodarki. Prezydent zaznaczył, że im więcej będzie rodziło się młodych Polaków, tym więcej z nich będzie pracowało, a zatem łatwiej będzie rozwijać gospodarkę i rozwiązywać problemy starzejącego się społeczeństwa.

Komorowski wyraził satysfakcję, że ten obszar zajął dużo miejsca w wystąpieniu premier i że padły "konkretne zobowiązania". Dodał, że już realizowane jest zobowiązanie, o które zabiega od lat - system prorodzinnych ulg podatkowych, z których mogłyby skorzystać rodziny wychowujące dzieci.

Energetyka, euro i polityka zagraniczna

Zdaniem prezydenta, kolejnym strategicznym problemem jest energetyka, powiązana zarówno z bezpieczeństwem jak i konkurencyjnością naszej gospodarki. Komorowski ocenił, że to najtrudniejszy obszar, jeśli chodzi o uzyskanie postępu, zarówno w Polsce, jak i w UE. - Ale sądzę, że pani premier ma to głęboko przemyślane - dodał.

d15lug3

Prezydent zapewnił, że nie żałuje, iż w wystąpieniu Kopacz nie padła konkretna data wejścia Polski do strefy euro. Jak mówił, obecnie jest czas na dyskusję i budowanie świadomości Polaków, tak aby po roku 2015 - po wyborach parlamentarnych - mogli oni rozstrzygnąć kwestię wejścia Polski do strefy euro lub pozostania poza nią. Dodał, że chodzi o to, by rozstrzygać tę sprawę, będąc w pełni świadomym pozytywnych i negatywnych skutków każdej z decyzji.

Prezydent wskazał także, że jeśli miałaby to być decyzja "na tak", to musi zostać podjęta w bardzo szerokim układzie politycznym. - Bo tylko w najszerszym układzie politycznym, obejmującym także dzisiejszą opozycję, jest możliwa zmiana konstytucji, która dziś jest nieprzekraczalną barierą w tej sprawie - zaznaczył.

Komorowski przekonywał też, że jednym z elementów, które dają poczucie bezpieczeństwa, jest efektywna i aktywna polityka zagraniczna. - Polityka zagraniczna, to m.in. jest kwestia naszej aktywności w obszarze integrowania się świata zachodniego - podkreślił.

d15lug3

Premier Ewa Kopacz przedstawiła w sejmie expose; jeszcze tego samego dnia posłowie będą głosowali nad udzieleniem rządowi wotum zaufania. Kopacz w swoim wystąpieniu zapowiedziała m.in. że w listopadzie przedstawi plan wzmocnienia bezpieczeństwa Polski, a od 2016 r. wydatki na siły zbrojne mają wynosić 2 proc. PKB.. Również od 2016 r. z urlopów rodzicielskich będą mogli skorzystać wszyscy rodzice bezrobotni, pracujący na umowy o dzieło, studenci i rolnicy.

d15lug3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15lug3
Więcej tematów