Trwa ładowanie...
d3cfldv

B. poseł PO piratem komputerowym?

W połowie stycznia przyszłego roku ruszy przed krakowskim sądem proces byłego posła PO Tomasza Sz., którego krakowska prokuratura oskarżyła o piractwo komputerowe - ustaliła
PAP w sądzie.

Share
d3cfldv

Sprawa nielegalnego oprogramowania wyłoniła się w śledztwie, w wyniku którego były poseł i jednocześnie były wiceprezydent Krakowa Tomasz Sz. odpowiada obecnie przed sądem wraz z byłym zarządem miasta za niegospodarność i za korupcję.

Prokuratura zarzuciła Tomaszowi Sz., że ściągnął z internetu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej bez zgody producenta nielegalnie skopiowane oprogramowanie do podróżowania przy pomocy GPS oraz że posiadał programy zdejmujące zabezpieczenia uniemożliwiające eksploatowanie oprogramowania komputerowego w pełnym zakresie.

Zarzuty dotyczą okresu między czerwcem a listopadem 2007 roku. Cena nielegalnego oprogramowania z mapami wyniosła 850 zł, znajdowało się ono na sejmowym laptopie byłego posła - podaje prokuratura.

d3cfldv

W śledztwie Tomasz Sz. nie przyznał się do winy i zdecydowanie zaprzeczył, by wiedział o tym, że ściągnięte z internetu programy były nielegalne.

Prokuratura, przyznając incydentalność sprawy i niewielką wartość szkody podaje jednak w akcie oskarżenia, iż wiedza informatyczna oskarżonego była większa niż przeciętnego użytkownika internetu. W latach 1977-1992 pracował on bowiem w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, ponadto w spółce zajmującej się m.in. wdrażaniem wiedzy informatycznej.

Sprawę prokuratura określiła jako przypadek mniejszej wagi. Grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

d3cfldv

Podziel się opinią

Share
d3cfldv
d3cfldv
Więcej tematów