Trwa ładowanie...
d1knisr
Gazeta Polska CodziennieZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Apteki bez leków

W aptekach permanentnie brakuje ok. 200 leków - w większości refundowanych. Pacjenci czekają na nie wiele dni lub biegają po mieście w ich poszukiwaniu - pisze "Gazeta Polska Codziennie".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Apteki bez leków
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d1knisr

Farmaceuci nie kryją, że sytuacja jest dramatyczna. "Pacjenci nie mają stałego dostępu do leków. Permanentnie brakuje ok. 200 medykamentów w różnych dawkach i postaciach. Hurtownie limitują dostawy leków" - mówi Grzegorz Kucharewicz z Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Braki lekarstw w aptekach to efekt eksportu równoległego - ocenia były prezes Urzędu Rejestracji Leków dr Leszek Borkowski.

Jak wyjaśnia "Codzienna", chodzi o wywóz z Polski specyfików (głównie zagranicznych) na Zachód, które u nas są tańsze niż w bogatszych krajach Unii Europejskiej.

Borkowski wskazuje, że jest to możliwe, bo ceny medykamentów praktycznie są niezależne od kosztów produkcji. Koncerny farmaceutyczne, ustalając ceny lekarstw dla danego kraju biorą bowiem pod uwagę jego zamożność, system i wysokość refundacji, a także opłaty związane z rejestracją specyfików i wpisaniem ich na listy refundacyjne.

d1knisr

Podziel się opinią

Share

d1knisr

d1knisr
Więcej tematów