Trwa ładowanie...
d14oev5
oecd
30-11-2005 10:05

Angel Gurria nowym szefem OECD

Nowym szefem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) został mianowany były meksykański minister finansów, 55-letni Angel Gurria - podano w Paryżu. Głównym, a w ostatnich tygodniach, jedynym liczącym się rywalem Meksykanina był były premier RP Marek Belka.

d14oev5
d14oev5

Gurria obejmie urząd sekretarza generalnego OECD 1 czerwca przyszłego roku. Wygaśnie wtedy mandat obecnego szefa organizacji, którym od dziesięciu lat był Donald Johnston z Kanady.

Jak podaje agencja France Presse, Gurria, ekonomista z wykształcenia, zyskał największe poparcie w ostatniej fazie konsultacji.

OECD, z siedzibą w Paryżu, jest międzynarodową organizacją gospodarczą, skupiającą 30 rozwiniętych państw; od listopada 1996 r. należy do niej Polska. Wszystkie łączy akceptacja dla zasad demokracji i gospodarki rynkowej. Organizację powołano w 1960 roku. Jest bezpośrednią sukcesorką Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej, utworzonej w 1948 r. do integrowania odbudowujących się ze zniszczeń wojennych gospodarek państw europejskich, korzystających z pomocy w ramach planu Marshalla.

d14oev5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14oev5
Więcej tematów