Trwa ładowanie...
Andrzej Wajda
09-10-2016 23:42

Andrzej Wajda nie żyje

• Nie żyje Andrzej Wajda, wybitny polski reżyser, laureat m.in. Oscara i Złotych Lwów z Wenecji za całokształt twórczości
• Wajda był honorowym obywatelem Łodzi i doktorem honoris causa Łódzkiej Szkoły Filmowej i Uniwersytetu Łódzkiego
• Zmarł w niedzielę wieczorem w wieku 90. lat.

Andrzej Wajda nie żyjeŹródło: PAP
des2146
des2146

W wieku 90 lat zmarł reżyser Andrzej Wajda - jeden z najwybitniejszych twórców w historii światowego kina. Autor tak słynnych obrazów, jak "Człowiek z żelaza", "Panny z wilka", "Ziemia Obiecana" i "Katyń". Współtwórca polskiej szkoły filmowej. 15 lat temu, 26 marca 2000 roku, Andrzej Wajda otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości.

Andrzej Wajda jest także twórcą takich filmów, jak: "Kanał", "Popiół i diament", "Wesele", "Pan Tadeusz" i "Tatarak". W 2013 roku premierę miał jego obraz "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

Wiele jego dzieł na stałe weszło do historii polskiego kina, kilka było nominowanych do Oscara. Reżyser od 1997 roku jest członkiem Grona Nieśmiertelnych francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wylansował gwiazdy naszego kina, między innymi Zbigniewa Cybulskiego, Daniela Olbrychskiego i Krystynę Jandę.

Andrzej Wajda angażował się też w działalność polityczną, był członkiem komitetu doradczego "Solidarności", a w 1989 roku - Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W latach 1989-1991 pełnił funkcję senatora I kadencji. W 2010 roku w przedterminowych wyborach prezydenckich poparł kandydaturę Bronisława Komorowskiego, a rok później - Platformę Obywatelską w wyborach parlamentarnych.

W 2011 roku został kawalerem Orderu Orła Białego, najwyższego polskiego odznaczenia.

des2146
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
des2146
Więcej tematów