Trwa ładowanie...
d3642kv
andrzej
01-06-2002 11:46

Andrzej Strumiłło honorowym obywatelem Suwałk

Profesor Andrzej Strumiłło, znany artysta zamieszkały w Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie otrzymał w sobotę tytuł Honorowego Obywatela Miasta Suwałk (woj. podlaskie).

d3642kv

Andrzej Strumiłło najpierw wpisał się do księgi pamiątkowej miasta, po czym w zabytkowym Klubie Garnizonowym w Suwałkach przewodniczący rady miejskiej w Suwałkach wręczył artyście tytuł honorowego obywatela miasta.

Z okazji wręczenia tytułu Strumille, od miesiąca organizowane są w Suwałkach wystawy jego prac i poświęcone jemu samemu. W miniony piątek w Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki w Suwałkach odbyły się wernisaże dwóch wystaw, pierwszej pt. "Malarstwo Andrzeja Strumiłły", drugiej pt. "Portret Andrzeja Strumiłły".

Andrzej Strumiłło to postać ponadlokalna, która wiele zrobiła dla Suwalszczyzny i jej mieszkańców. Kapituła opiniująca osoby do tego tytułu w tym przypadku była jednomyślna - powiedział przewodniczący rady miejskiej w Suwałkach, Andrzej Kolenkiewicz.

Andrzej Strumiłło uprawia malarstwo, grafikę, rzeźbę, rysunek i fotografię. Jest ilustratorem i projektantem wielu publikacji oraz autorem projektów scenograficznych. Wydał dwa tomy poezji pt. "Moje" i "Jak". Odbył kilkanaście podróży artystycznych, między innymi do Chin, Indii, Mongolii, na Daleki Wschód, Włoch i ZSSR, których efektem były cykle rysunkowe i fotograficzne.

Dotychczas honorowe obywatelstwo Suwałk otrzymały dwie osoby: prof. Edward Szczepanik, ostatni premier rządu RP na uchodźstwie oraz reżyser Andrzej Wajda. (an)

d3642kv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3642kv
Więcej tematów