"Szczury uciekają". Ukraińcy nie kryją satysfakcji [RELACJA NA ŻYWO]
RELACJA ZAKOŃCZONA

"Szczury uciekają". Ukraińcy nie kryją satysfakcji [RELACJA NA ŻYWO]

"Szczury uciekają". Ukraińcy nie kryją satysfakcji
"Szczury uciekają". Ukraińcy nie kryją satysfakcji
Źródło zdjęć: © PAP, Telegram
Sara BounaouiMateusz Czmiel
28.08.2023 21:07, aktualizacja: 29.08.2023 21:22

Wojna w Ukrainie trwa. Wtorek to 552. dzień rosyjskiej inwazji. Do Tokmaku w obwodzie zaporoskim zbliża się front, dlatego tamtejsze władze okupacyjne są przewożone do innego miejsca - przekazał ukraiński mer okupowanego Melitopola. Jak przekazał, codziennie wybuchy słychać coraz bliżej i Tokmak z miasta przyfrontowego wkrótce zmieni się w zupełnie frontowe. "Pierwsze szczury uciekają z tonącego 'rosyjskiego okrętu'. Według doniesień mieszkańców miejscowe 'władze' są w blokach startowych, są przewożone w inne miejsce" - napisał Iwan Fedorow.Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń   związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić  TUTAJ.

Rosyjscy okupanci wycofują się po przełamaniu linii obrony przez wojska ukraińskie w obwodzie zaporoskim - przekazała rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk. Dodała, że " trwa bezpośrednie natarcie wojsk ukraińskich". - Nie ma już szans na wzmocnienie złamanej obrony - oceniła. Jak stwierdziła, "ukraińskie siły posuwają się naprzód, a przeciwnik się wycofuje, przenosząc się na inne tereny".

Działający  na zlecenie Kremla hakerzy z Noname057 informują o atakach na polskie  serwisy internetowe - napisał we wtorek w InfoAlercie na Twitterze  pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP  Stanisław Żaryn.


"Poprzez cyberataki Rosja chce wpływać na nastroje przedwyborcze w Polsce" - podał w grafice towarzyszącej InfoAlertowym wpisom.

Jak oznajmił w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken, w ramach  nowej transzy, przygotowanej z myślą o trwającej ofensywie, USA wyślą  Ukrainie m.in. rakiety powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder, używane  również w systemach obrony powietrznej NASAMS.  

Sprawę karną wobec dziennikarzy władze wszczęły jeszcze w marcu ub.  roku. W konkretnym materiale, który stał się pretekstem do rozpoczęcia  postępowania, jego autorzy mówili o ukraińskich cywilach zabitych przez  rosyjską armię.

Później wobec Lewijewa wszczęto kolejną sprawę karną za wypowiedź na temat zbombardowania szpitala dziecięcego w Mariupolu.


 Nacke i Lewijew zostali przez władze Rosji umieszczeni na liście "agentów zagranicznych". Obydwaj przebywają na emigracji.  

Rosyjski  dziennikarz Michael Nacke i Rusłan Lewijew, szef projektu analitycznego  Conflict Intelligence Team, zostali zaocznie skazani przez moskiewski  sąd na kary 11 lat pozbawienia wolności za tzw. fake newsy o armii  Rosji.

Nacke  i Lewijew od początku pełnowymiarowej wojny prowadzą codzienne (oprócz  weekendów) niezależne przeglądy frontowe na kanale YouTube.


 O wyrokach 11 lat kolonii karnej dla obu dziennikarzy powiadomił we wtorek projekt Ostorożno, Nowosti. Sąd zakazał im także publikacji  materiałów w internecie na pięć lat. 

Wojska rosyjskie przeprowadziły nieudane akcje ofensywne na kierunkach Łymania i Bachmutu, łącznie w ciągu dnia na froncie doszło do ponad 30 starć bojowych - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w codziennym komunikacie.

Rozmawiałem z Jensem Stoltenbergiem o kolejnych krokach na drodze Ukrainy do NATO - przekazał z mediach społecznościowych Dmytro Kułeba


"Omówiliśmy dostosowany Roczny Program Narodowy i pełne wdrożenie Rady Ukraina-NATO. Poinformowałem także Sekretarza Generalnego o przygotowaniach Ukrainy do pierwszego Forum Przemysłu Obronnego" - dodał polityk we wpisie.

Ukraińskie Siły ZBrojne żegnają "Juce". "Dziś bliscy, bracia i siostry w walce oraz mieszkańcy Kijowa żegnają legendarnego pilota 40. Brygady Lotnictwa Taktycznego, majora (pośmiertnie) Andrija Pilszczykowa. Był jednym z tych, którzy pomogli Ukrainie przetrwać pierwsze straszne dni inwazji. Poczynił znaczące kroki, by F-16 włączyły się do obrony ukraińskiego nieba. Niestety, nie dożył spełnienia swojego marzenia" - napisano w poście  wmediach społecznościowych.


"Odpoczywaj w pokoju, "Juce". Rozpocząłeś tę podróż; twoi bracia i siostry to dokończą. Ukraina będzie wolna. Ukraina przystąpi do NATO. Niebo Ukrainy będą chronić najnowocześniejsze odrzutowce" - dodano, publikując zdjęcia z pogrzebu.

W mediach społecznościowych pojawiają się kolejne zdjęcia z pogrzebu ukraińskiego pilota. "Juce" był żegnany w Kijowie. Zginął w katastrofie samolotu.

Pilne

Administracja USA ogłosiła we wtorek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla  Ukrainy, zawierający broń wycenianą na 250 mln dolarów. W skład pakietu  wejdzie przede wszystkim amunicja do systemów obrony powietrznej, HIMARS  i dział artyleryjskich. 

W Petersburgu odbył się zamknięty pogrzeb założyciela grupy Jewgienija  Prigożyna. Jak zauważają media, Prigożynowi, posiadającemu tytuł  honorowy Bohatera Rosji, nie przyznano należnych honorów wojskowych. 

79. rocznicę rozpoczęcia Słowackiego Powstania Narodowego (SNP) najwyżsi  przedstawiciele państwa uczcili złożeniem we wtorek wieńców w Bańskiej  Bystrzycy. Z uwagi na trwającą kampanię wyborczą zrezygnowano z  wystąpień. 


Lider czołowej partii opozycyjnej Robert Fico wykorzystał z  kolei rocznicę do krytyki przekazywania uzbrojenia Ukrainie. Mówił, że dla niego najważniejszym przesłaniem SNP jest suwerenność  Słowacji, a ta została osłabiona przez przekazanie uzbrojenia dla  Ukrainy. Stwierdził też, że wejście Ukrainy do NATO oznaczałoby III  wojnę światową. Nie odrzucił jednak przyszłego członkostwa Kijowa w Unii  Europejskiej. 

Szwajcaria ogłosiła pakiet pomocowy dla Ukrainy. Obejmie on maszynę do rozminowywania i części zamienne.

Szef Państwowej Służby Łączności Specjalnej Jurij Szczehol powiedział we wtorek w ukraińskiej telewizji, że ukraińskie siły tracą średnio około 40–45 dronów zwiadowczych dziennie.

Liczba ta obejmuje "najbardziej podstawowe drony Mavic, Matrice oraz duże profesjonalne drony produkcji ukraińskiej i zagranicznej".

W centrum Moskwy, na placu Komsomolskim, wybuchł pożar w magazynach. Ognia nie udaje się opanować, bo nie zlokalizowano zarzewia pożaru. Sytuacji nadano "podwyższony stopień zagrożenia" - informuje agencja Unian.


Według rosyjskiego MSK1.RU powierzchnia objęta pożarem wynosi 600 metrów kwadratowych. Prawdopodobnie w magazynie znajdowała się własność Kolei Rosyjskich.

Gen. prof. Stanisław Koziej w programie "Newsroom" WP mówił o  przyszłości wagnerowców na Białorusi. Ocenił, że niebawem najemnicy  znikną z tego kraju. - W zasadzie Grupa Wagnera przestała istnieć. (…) Po pierwsze, Rosja nie jest zainteresowana, aby jakiś szczep wagnerowców  funkcjonował w ich sąsiedztwie. A po drugie, sam Łukaszenka, widząc  jakie Putin miał kłopoty z wagnerowcami, nie jest zainteresowany tym,  żeby oni u niego funkcjonowali - twierdzi ekspert. 

BWF opracuje w najbliższym czasie szczegółowe zasady w sprawie dopuszczenia do startu badmintonistów z Rosji i Białorusi.


Dotychczas BWF, decyzją z marca 2022 podjętą po inwazji Rosji na  Ukrainę, zakazywała rosyjskim i białoruskim sportowcom udziału w  imprezach pod jej auspicjami.


Pod koniec marca MKOl poinformował o przywróceniu możliwości startów  Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych pod flagą neutralną pod  warunkiem, że nie wspierali oni aktywnie wojny na Ukrainie oraz nie są  związani z wojskiem i klubami wojskowymi. Decyzja w sprawie ich udziału w  igrzyskach olimpijskich w Paryżu 2024 ma zapaść w późniejszym terminie.  

Rosyjscy  i białoruscy badmintoniści będą mogli startować od 26 lutego 2024 roku  po spełnieniu warunków neutralności - postanowiła Międzynarodowa  Federacja Badmintona (BWF).

- To niezwykle ważna decyzja - powiedział prezydent BWF Poul-Erik Hoeyer Larsen.

Wykorzystywany w nowoczesnym hutnictwie niob stale zyskuje na wartości.  Rynek tego metalu niemal w całości zagospodarowały dwa kraje - Brazylia i  Kanada. Do gry jednak włącza się Rosja, która nie ukrywa ambicji i  planów związanych z bogatym złożem w obwodzie irkuckim.  

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, Twitter, Meduza, Ukrinform, Reuters, Radio Swoboda, CNN, UNIAN

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także