Trwa ładowanie...
d2zrbs1

Afery paliwowej ciąg dalszy

Częstochowscy funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali kolejne dwie osoby z grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym obrotem paliwami i praniem brudnych pieniędzy - poinformował Adam Jachimczak z zespołu prasowego śląskiej komendy policji.

Share
d2zrbs1

Powiedział, że jest to 49-letnia mieszkanka Opola i o dziesięć lat młodszy mieszkaniec Blachowni, a w całej sprawie zatrzymano dotąd już 29 osób, których działalność spowodowała straty Skarbu Państwa sięgające prawie 50 mln zł.

Dwojgu ostatnio zatrzymanym zarzucono wprowadzanie do handlu nielegalnie wyprodukowanego paliwa, pranie brudnych pieniędzy będących zyskiem z przestępczego procederu oraz fałszowanie dokumentacji. W związku ze sprawą przesłuchano też, doprowadzonego z aresztu, 58-letniego mieszkańca Opola.

W wyniku dotychczasowych działań CBŚ ustaliło, że cała grupa przestępcza w latach 2001-2002 wprowadziła na rynek nielegalnie wyprodukowane paliwa wartości minimum 100 mln złotych, powodując ogromne straty Skarbu Państwa. Szacuje się, że kwota niezapłaconego podatku akcyzowego sięga 36 mln zł, a podatku VAT dalszych 12 mln.

d2zrbs1

__Mechanizm działania był taki sam jak w wielu podobnych aferach. Grupa wykorzystywała sieć minimum ośmiu tzw. firm "słupów", zarejestrowanych tylko po to, by stworzyć drogę fałszywej dokumentacji handlowej i utrudnić ujawnienie przestępczej działalności. Zatrzymani mieli kilka baz, w których mieszano komponenty paliwowe, zlokalizowanych w województwach: śląskim, opolskim, mazowieckim, i warmińsko-mazurskim

W całej aferze funkcjonariusze CBŚ zatrzymali 29 osób, z których 10 zostało tymczasowo aresztowanych, a kolejni są objęci dozorem policyjnym i poręczeniami majątkowymi na kwotę w sumie 90 tys. zł.

Podejrzanym przedstawiono łącznie ponad sto zarzutów, w tym udział w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek podejrzanych o wartości pół miliona złotych.

Oficerowie biura śledczego twierdzą, że sprawa jest rozwojowa i w dalszej kolejności zatrzymywane będą osoby, które pomagały w prowadzeniu przestępczej działalności.

d2zrbs1

Podziel się opinią

Share
d2zrbs1
d2zrbs1
Więcej tematów