Trwa ładowanie...
d3fb3sn
Gazeta Polska Codziennie

Adwokaci wyjdą na ulice

We wtorek odbędzie się protest warszawskich adwokatów. Prawnicy w togach przemaszerują przed siedzibą rządu. Nigdy dotąd przedstawiciele polskiej palestry nie wychodzili na ulicę, by zwrócić uwagę rządzącym na swoje problemy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Adwokaci wyjdą na ulice
(WP.PL, Fot: Marcin Gadomski)
d3fb3sn

Życie uczy, że górnicy z łomami i butelkami w rękach mają większą siłę przebicia niż grupy, które próbują nie anarchizować systemu - mówi adwokat Paweł Rybiński, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Powody protestu - podkreśla Rybiński - są co do zasady dwa.

Od 13 lat państwo nie chce płacić pełnomocnikom za prowadzenie spraw z urzędu - tak bowiem trzeba nazwać sytuację, gdy adwokat za sprawę np. o alimenty czy przywrócenie do pracy dostaje 60 zł; na takich warunkach nie można pracować - mówi dziekan.

d3fb3sn

Kolejny problem to rządowy projekt ustawy, który dopuszcza do systemu nieodpłatnej pomocy prawnej magistrów prawa z trzyletnim doświadczeniem. Kłopot w tym, że nie wiąże ich - w przeciwieństwie do adwokatów czy radców prawnych - tajemnica zawodowa, nie podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej, a za ewentualne błędy odpowiadać mają jedynie do winy umyślnej.

Zobacz także: Neumann o strajku pielęgniarek

d3fb3sn

Podziel się opinią

Share
d3fb3sn
d3fb3sn
Więcej tematów