Trwa ładowanie...
dggupwt

Abp Gądecki objął swój urząd

Nowo mianowany metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki, objął we wtorek swój urząd. Wraz z towarzyszącymi mu biskupami pomocniczymi zszedł do krypty, aby pomodlić się przy grobach poprzednich arcybiskupów poznańskich.

dggupwt
dggupwt

Przejęcie kanoniczne archidiecezji polega na podpisaniu pism i przekazaniu ich do nuncjatury. Odbyło się to w obecności Rady Konsultorów, czyli księży, którzy są świadkami tego wydarzenia.

Arcybiskup powiedział, że głównym zadaniem, jakie przed sobą stawia, jest posługa jednania.

Arcybiskup zaprosił na ingres do poznańskiej katedry - czyli uroczyste, liturgiczne objęcie metropolii, które odbędzie się 20 kwietnia.

Arcybiskup Stanisław Gądecki pochodzi ze Strzelna, studiował i prowadził studia biblistyczne w Gnieźnie, Rzymie i Jerozolimie. Przez 10 lat był biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej, gdzie odpowiadał za katechizację, duszpasterstwo młodzieży i sprawy zakonne.

dggupwt

Informacja o zmianie na stanowsku zwierzchnika w poznańskiej archidiecezji została ogłoszona w Wielki Czwartek. Wtedy to Stolica Apostolska poinformowała, że papież Jan Paweł II przyjął rezygnację arcybiskupa Juliusza Paetza.

Arcybiskup Juliusz Paetz złożył rezygnację po oskarżeniach prasowych o seksualne molestowanie kleryków i księży. Jak zapowiedział, zamierza zostać w "cieniu Katedry" na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, który jest jego miłością i z którym się utożsamia. Przysługuje mu tytuł "arcybiskup - senior". (mk)

dggupwt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dggupwt
Więcej tematów