Trwa ładowanie...
d152en6
optimus
04-07-2002 20:28

8 mln zł poręczenia

Po dwudniowych przesłuchaniach w Wydziale ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, konfrontacji Romana K. i trzech członków zarządu spółki Optimus podejrzewanych o dokonanie oszustw finansowo-podatkowych w latach 1998-2000 prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec podejrzanych środków zapobiegawczych.

d152en6

Były prezes nowosądeckiej spółki Optimus SA Roman K. wpłacić musi 8 mln zł jako poręczenie majątkowe. Nie wolno mu również opuszczać kraju i zatrzymany został jego paszport. Pozostali trzej członkowie byłego kierownictwa spółki wpłacą tytułem poręczenia od 25 do 30 tys. zł. Oni także mają zatrzymane paszporty i zakaz opuszczania kraju. Piąta z podejrzewanych osób, która miała być wczoraj przesłuchana, przebywa aktualnie za granicą.

Wszystkim podejrzanym postawiono takie same zarzuty. Dotyczą one nadużyć podatkowych i celnych związanych z zerową stawką VAT w okresie od listopada 1998 do grudnia 1999 roku.Podstawą do zatrzymań i postawienia zarzutów były wyniki kilkumiesięcznej kontroli urzędu kontroli skarbowej.

Mechanizm wyłudzeń, według ustaleń prokuratury, związany był z realizacją kontraktu podpisanego z Ministerstwem Edukacji Narodowej na komputeryzację placówek oświatowych. Za pośrednictwem dwóch spółek: Optimus-Spol i AS Partner z Koszyc rzekomo eksportowano z Polski do Słowacji komputery, które następnie sprowadzano na zamówienie konkretnych placówek. Zarówno przy eksporcie sprzętu komputerowego, jak i przy sprowadzaniu go na potrzeby placówek oświatowych firma korzystała ze zwolnień z podatku VAT lub cła.

mik - Gazeta Krakowska
Naszemiasto.pl

d152en6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d152en6
Więcej tematów