Trwa ładowanie...
d30h9km

24 bobry będą miały niefart

Share
d30h9km
Sprytny bóbr-szkodnik
Źródło: Sprytny bóbr-szkodnik

700 bobrów żyjących w woj. świętokrzyskim czyni tak duże szkody w rolnictwie, że minister ochrony środowiska zezwolił na odstrzał 24 sztuk.

Objęte ochroną bobry niszczą wały przeciwpowodziowe, powodują zalania łąk i rujnują stawy rybne. Odbudowa zniszczonych grobli pochłania co roku kilkaset tys. zł. Skarbu Państwa nie stać na tak wysokie odszkodowania, toteż jest przyzwolenie na niewielki odstrzał tej zwierzyny - poinformował w piątek wojewódzki konserwator przyrody w Kielcach, Jarosław Pajdak.

Bobry żywią się korą drzew liściastych i ich młodymi pędami. Ścinają zębami nawet ogromne drzewa. W poszukiwaniu żerowisk zakładają coraz to nowe osady. Ponieważ nie mają naturalnych wrogów, rozmnażają się błyskawicznie i coraz częściej wchodzą w szkodę rolnikom - wyjaśnił Pajdak.

Według myśliwych, polowanie na bobra to rzecz niełatwa; musi odbywać się nocą lub wczesnym rankiem. By ustrzelić to zwierzę trzeba mieć wiele cierpliwości i - koniecznie - gwintowaną strzelbę kulową z celownikiem optycznym.(aka)

d30h9km

Podziel się opinią

Share
d30h9km
d30h9km
Więcej tematów