Trwa ładowanie...
d3t8hhk

10 marca - kalendarium historyczne

d3t8hhk
d3t8hhk

10 marca 1752 - Urodził się Józef Zajączek

Urodził się Józef Zajączek, generał, poseł na Sejm Czteroletni, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i kampanii napoleońskich. Po klęsce Napoleona mianowany przez cara Aleksandra I namiestnikiem Królestwa Polskiego, który to urząd sprawował do 1826 roku. Autor wspomnień "Pamiętniki albo historia rewolucji polskiej, czyli powstanie roku 1794". Zmarł 28 lipca 1826 roku.

10 marca 1940 - Urodził się Chuck Norris

Urodził się Chuck Norris, właściwie Carlos Ray Norris, amerykański aktor i mistrz sztuk walk, uczeń Bruce'a Lee, siedmiokrotny mistrz świata w karate. Grał w filmach: "Zaginiony w akcji", "Droga smoka", "Człowiek prezydenta", i w serialu telewizyjnym "Strażnik Teksasu". Jest członkiem Narodowej Rady do spraw Biblijnego Programu Nauczania w Szkołach Publicznych - organizacji promującej nauczanie Biblii w szkołach. W 2010 roku otrzymał honorowy tytuł Texas Ranger.

10 marca 1959 - Wybuch antychińskiego powstania w Tybecie

Wybuch antychińskiego powstania w Tybecie, które zostało krwawo stłumione przez władze komunistyczne Chin. Wskutek tego ponad 80 tysięcy tybetańskich uchodźców wyemigrowało do Indii, a wraz z nimi - duchowy przywódca Dalajlama XIV. Tego dnia jest tam obchodzony Tybetański Dzień Pamięci.

10 marca 2001 - Zmarł Leopold Page

Zmarł Leopold Page (ur. 1913 r.), polski Żyd z Krakowa, ocalony w czasie wojny przez Oskara Schindlera. Po wojnie opuścił Polskę i wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, a jego opowieść o działalności Schindlera, spisana przez Thomasa Keneally, stała się kanwą słynnego filmu "Lista Schindlera". W ostatnich latach życia, kiedy Schindler był w biedzie wraz z innymi ocalonymi, Leopold Page łożył na jego utrzymanie.

d3t8hhk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3t8hhk
Więcej tematów