PolskaZbigniew Religa - minister zdrowia

Zbigniew Religa - minister zdrowia

Nowy minister zdrowia, prof. Zbigniew
Religa, jest wybitnym polskim kardiochirurgiem. Podczas swojej
kampanii prezydenckiej opowiadał się za powstaniem rynku
ubezpieczeń zdrowotnych. Chciał też likwidacji Narodowego Funduszu
Zdrowia i zastąpienia go kilkoma niezależnymi ubezpieczalniami
publicznymi, obok których powinny też działać prywatne.

Zbigniew Religa - minister zdrowia
Źródło zdjęć: © WP.PL | mg

Ma 67 lat; urodził się 16 grudnia 1938 roku w Miedniewicach koło Żyrardowa w rodzinie nauczycielskiej. Studiował na Akademii Medycznej w Warszawie. W 1973 r. obronił pracę doktorską, a w 1981 habilitował się. W latach 70. i 80. odbywał staże naukowe w USA.

Największe sukcesy zawodowe Religi - jak sam przyznaje - związane są z Zabrzem. Tam, 15 sierpnia 1985r., przeprowadził pierwszą operację na sercu, a kilka miesięcy później - pierwszą udaną transplantację serca w Polsce. W 1988 r. z jego inicjatywy powstała Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej.

W 1992 r. założył Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. W tym samym roku został powołany do Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, w której pracach uczestniczy do dziś.

W 1990 r. otrzymał stanowisko profesora śląskiej uczelni. Pięć lat później prezydent RP nadał mu tytuł profesora nauk medycznych. W latach 1996-99 Religa pełnił funkcję rektora Śląskiej Akademii Medycznej. Jest autorem lub współautorem 136 prac naukowych i autorem kilku patentów.

W 1989 r. Religa kandydował na senatora jako niezależny kandydat - miał bardzo dobry wynik, ale to nie wystarczyło do objęcia mandatu. W latach 1992-1995 był doradcą prezydenta Lecha Wałęsy, a od 1993 do 1997 roku senatorem RP. Od 2001 roku zasiada w Senacie z ramienia Bloku Senat 2001.

W 1994 r. został przewodniczącym Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform. Dwa lata później założył partię Republikanie, a w 1997 r. wszedł z nią do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. W 2004 roku utworzył Partię Centrum - obecnie pełni jedynie funkcję jej honorowego przewodniczącego.

Wycofał się z kandydowania w ostatnich wyborach prezydenckich i przekazał swoje poparcie Donaldowi Tuskowi.

W 2004 roku prof. Religa zebrał ponad 120 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o ochronie zdrowia, przygotowanym przez jego grupę ekspercką. Projekt ten zakładał m.in. utworzenie sześciu niezależnych funduszy zdrowotnych zamiast NFZ oraz wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Prof. Religa proponował projekt, ponieważ uważał, że wprowadza on "rzeczywistą reformę systemu ochrony zdrowia".

Za dokonania w dziedzinie kardiochirurgii Religa został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wielkim Odrodzenia Polski. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Medycznego we Lwowie, Akademii Medycznej w Białymstoku, Śląskiej Akademii Medycznej, Akademii Medycznej w Warszawie oraz Uniwersytetu Opolskiego.

Jest żonaty i ma dwoje dorosłych dzieci: Małgorzatę i Grzegorza. Żona - Anna Wajszczuk-Religa jest także lekarzem i wykładowcą Akademii Medycznej w Warszawie. W wolnych chwilach Religa lubi łowić ryby i kibicować ulubionej drużynie piłkarskiej Górnik- Zabrze, której jest honorowym członkiem.

Odznaczony Orderem Uśmiechu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)