PolskaUrlop tacierzyński dzisiaj i od 2010 roku

Urlop tacierzyński dzisiaj i od 2010 roku

Obecnie w szczególnych sytuacjach z urlopu macierzyńskiego ma prawo skorzystać ojciec wychowujący dziecko. Mówi się wtedy o urlopie „tacierzyńskim”.

20.12.2008 | aktual.: 22.12.2008 06:54

Ojciec ma prawo do skorzystania z urlopu macierzyńskiego tylko w ściśle określonych sytuacjach gdy:
• matka–pracownica zrezygnowała z części urlopu macierzyńskiego,
• w razie zgonu pracownicy w czasie urlopu macierzyńskiego.

Ojciec ma prawo do części urlopu macierzyńskiego, kiedy matka dziecka zrezygnowała z części urlopu macierzyńskiego. Pracownica ma bowiem prawo po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu zrezygnować z urlopu.

Pozostałą niewykorzystaną cześć może wykorzystać pracownik – ojciec. Musi w związku z tym złożyć wniosek o udzielenie mu urlopu macierzyńskiego. A matka musi złożyć pracodawcy wniosek o rezygnację z przysługującej jej części urlopu. W tym celu ma obowiązek uzyskać od pracodawcy ojca dziecka zaświadczenie. Zaświadczenie ma potwierdzać rozpoczęcie przez ojca dziecka urlopu macierzyńskiego.

Rozpoczęcie przez pracownika ojca urlopu macierzyńskiego musi nastąpić bezpośrednio po rezygnacji z urlopu przez matkę dziecka.

Urlop tacierzyński od 2010 roku
Urlop tacierzyński ma być wprowadzony od 2010 r. Na początku będzie to tylko tydzień, ale od roku 2011 już dwa. Bardzo istotne jest to, że ojciec będzie mógł wziąć urlop w dowolnym okresie w pierwszym roku po urodzeniu dziecka. Urlop tacierzyński posłowie wpisali do ustawy prorodzinnej. Zakłada ona też wydłużenie urlopów macierzyńskich. O wydłużaniu urlopów dla kobiet zdecydował jeszcze poprzedni rząd. Obecnie po porodzie kobieta może zajmować się dzieckiem 20 tygodni. Strategia stopniowego wdrażania zmian zakłada, że za sześć lat będzie miała na to 26 tygodni.

Ustawa do końca roku ma trafić na biurko prezydenta. Obecnie trwają wyliczenia kosztów wprowadzenia nowych rozwiązań. Może to być ok. 75 mln zł rocznie (przy założeniu, że tacierzyński będzie trwał tydzień i skorzystają z niego wszyscy uprawnieni mężczyźni). Koszty przesądziły o terminie wprowadzenia urlopu dla ojców.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)