Trwa ładowanie...
12-10-2011 18:37

Sanepid wykrył dopalacze w cukierkach dla dzieci

Sanepid odkrył niebezpieczne barwniki w słodyczach w sklepiku jednej z lubelskich szkół. Cukierki działały podobnie do napojów energetycznych, czy dopalaczy - informuje tvp.info.

Sanepid wykrył dopalacze w cukierkach dla dzieciŹródło: Jupiterimages
d1dwms2
d1dwms2

Lubelski sanepid wziął pod mikroskop kolorowe cukierki, które ostatnio stały się hitem wśród uczniów. Dzieci stały się bardziej pobudzone i agresywne - alarmowali nauczyciele.

Sanepid wykrył, że słodycze zawierają szkodliwe dla zdrowia barwniki. Substancje te mogą wpływać na skupienie i aktywność, powodować nadmierną pobudliwość i zaburzenia koncentracji. Po zjedzeniu słodyczy dzieci zachowują się jakby miały ADHD.

Jednak sanepid nie może wycofać ich ze sprzedaży, gdyż pobudzające barwniki nie są zakazane. Dodatkowo inspektorzy mają problem ze sprawdzeniem, czy szkodliwe substancje występują także w innych produktach, gdyż na ich opakowaniach brakuje informacji o składzie. Niezgodny z prawem jest tylko brak informacji o składzie słodyczy.

Kontrola hurtowni zaopatrującej szkolne sklepiki wykazała, że produkty były sprowadzane z Chin i Turcji. Szkoły zapowiadają wycofanie trujących cukierków ze sklepików.

d1dwms2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dwms2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj