Polska krajem tranzytowym dla fałszywych czeków
50-letnią obywatelkę RPA, podejrzewaną o
wprowadzaniu do obiegu sfałszowanych czeków zatrzymali stołeczni
policjanci i funkcjonariusze Izby Celnej. Ustalono, że osoby fałszujące czeki w Nigerii od 3-4 lat wykorzystywały Polskę jako kraj tranzytowy do wprowadzania
ich na zachodnie rynki.
W adresowanej do 50-latki przesyłce z Nigerii znaleziono 10 takich fałszywych czeków na kwotę ok. 300 tys. zł. Na trop kobiety policjanci wpadli właśnie dzięki przesyłce, w której znajdowały się koperty, obłożone w dodatkowe kartki, które miały utrudniać rozpoznanie ich zawartości. W środku były czeki.
Funkcjonariusze sprawdzili autentyczność czeków. Okazało się, że są fałszywe. Nadawcą przesyłki miał być rzekomo pastor z Nigerii - poinformowała Anna Kędzierzawska z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.
Policjanci szybko zatrzymali adresatkę przesyłki 50-letnią obywatelkę RPA - Josephin L. W jej aucie znaleźli m.in. potwierdzenia przekazów pieniężnych do Nigerii - zaznaczyła Kędzierzawska. Teraz kobieta odpowie za dystrybucję sfałszowanych czeków.
Policjanci ustalili też, że osoby fałszujące czeki w Nigerii od 3-4 lat wykorzystywały Polskę jako kraj tranzytowy do wprowadzania ich na rynki zachodnioeuropejskie, a przede wszystkim USA. Już wcześniej zatrzymano kilka osób zajmujących się tym procederem.