Skąd się wziął Wiktor Juszczenko?
Wiktor Juszczenko jest od czterech lat najpopularniejszym ukraińskim politykiem. Cała jego kariera związana jest z bankowością. W latach 80. pracował w lokalnych oddziałach Banku Państwowego ZSRR na Ukrainie, na początku lat 90. trafił do banku "Ukraina", obsługującego sektor rolny gospodarki.
26.11.2004 | aktual.: 26.11.2004 15:51
Zdolnego bankowca zauważył Wadym Hetman, twórca systemu bankowego niepodległej Ukrainy, i właśnie dzięki niemu Juszczenko zrobił błyskotliwą karierę, stając w 1993 roku na czele Narodowego Banku Ukrainy (NBU).
Kierujący NBU do roku 1999 Juszczenko został uznany za jednego z najlepszych bankowców w Europie Środkowej i Wschodniej. Jego największym osiągnięciem było udane wprowadzenie do obiegu we wrześniu 1996 roku ukraińskiej waluty narodowej - hrywny.
Rząd Juszczenki został powołany pod koniec 1999 roku, gdy Ukrainie groziła niewypłacalność i utrata wiarygodności kredytowej. W stosunkowo krótkim czasie udało się wynegocjować warunki restrukturyzacji zadłużenia. W ciągu pierwszego roku działalności jego gabinetu, w 2000 roku, po raz pierwszy od czasu odrodzenia się państwa ukraińskiego w roku 1991 produkt krajowy brutto wzrósł o 6%, a płace realne o 6,1%. Zlikwidowano zadłużenie w wypłacaniu pensji i emerytur.
Po zdjęciu ze stanowiska szefa rządu w kwietniu 2001 roku przez oligarchiczne otoczenie Kuczmy, Juszczenko przeszedł do opozycji. Zbudował centroprawicową koalicję Nasza Ukraina, która odniosła sukces w wyborach parlamentarnych w marcu 2002 roku i powołała największy klub w nowej Radzie Najwyższej.
Juszczenko ma opinię człowieka uczciwego, zwolennika reform rynkowych i zachodniego modelu państwa, ale zarzuca mu się brak zdecydowania, a nawet oportunizm. Jest żonaty z Amerykanką ukraińskiego pochodzenia, ma pięcioro dzieci z dwóch małżeństw.