Trwa ładowanie...
31-10-2005 13:15

Krzysztof Jurgiel - minister rolnictwa

52-letni polityk PiS, Krzysztof Jurgiel,
został nowym ministrem rolnictwa w rządzie Kazimierza
Marcinkiewicza.

Krzysztof Jurgiel - minister rolnictwaŹródło: PAP
d1mr07k
d1mr07k

Jurgiel jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera geodety. Po ukończeniu studiów pracował jako geodeta - w nadzorze budowlanym, w administracji państwowej i samorządowej, a także jako niezależny przedsiębiorca - był właścicielem przedsiębiorstwa Meridian.

W roku 1994 został radnym Rady Miejskiej Białegostoku, a następnie wiceprezydentem miasta odpowiedzialnym za gospodarkę gruntami, politykę przestrzenną i rozwój gospodarczy.

W latach 1995-98 sprawował urząd prezydenta Białegostoku. Od 1998 do 2001 był radnym i przewodniczącym Sejmiku Województwa Podlaskiego. W 1997 wybrany do Sejmu RP III kadencji, a w 2001 do Sejmu RP IV kadencji.

W 2003 r., w trakcie IV kadencji Sejmu RP, w wyborach uzupełniających wybrany na senatora V kadencji Senatu RP. W senacie pracował w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz w Komisji Spraw Unii Europejskiej.

d1mr07k

Od 1980 członek NSZZ "Solidarność", delegat na Walne Zgromadzenie Delegatów tego związku. Należy do Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. W latach 1990-2001 członek Porozumienia Centrum.

W Prawie i Sprawiedliwości bierze udział w pracach Komitetu Politycznego, jest członkiem Zarządu Głównego, a także pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Etyki PiS oraz szefa Zespołu Rolnego PiS.

Jako senator Jurgiel opowiadał się m.in. za wsparciem gmin w organizowaniu pomocy dla rolników ubiegających się o środki z UE, za wydłużeniem pobierania zasiłku przez bezrobotnych, był przeciwny zniesieniu waloryzacji emerytur i rent, chciał podniesienia składki zdrowotnej oraz zwiększenia dotacji dla Narodowego Funduszu Zdrowia, podniesienia nakładów na naukę. Interweniował u ministra skarbu w sprawie zaniechania prywatyzacji Polmosu Białystok.

Jurgiel jest jednym z autorów Programu Rolnego Prawa i Sprawiedliwości. Zakłada on, że celem polityki rolnej wobec wsi i rolnictwa musi być poprawa poziomu życia rodzin rolniczych oraz mieszkańców wsi. Zaś w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) głównym zadaniem jest poprawa sytuacji ekonomicznej rolnictwa, zachowanie jak największej ilości gospodarstw wiejskich i zapewnianie im trwałego funkcjonowania na wspólnotowym rynku.

d1mr07k

Program PiS popiera produkcję żywności ekologicznej i jest przeciw wytwarzania żywności modyfikowanej genetycznie. PiS opowiada się za uszczelnieniem systemu rolniczych ubezpieczeń KRUS, a także za tańszym paliwem dla rolników. Będzie popierać wprowadzenie do obrotu biopaliw.

Jurgiel uważa, że możliwa jest renegocjacja warunków przystąpienia Polski do UE. Jest ponadto zdania, że aktywna polityka w Unii Europejskiej jest kluczem do szybkiego rozwoju wsi.

d1mr07k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mr07k
Więcej tematów