Dziennikarze "Wprost" zaniepokojeni zmianą redaktora naczelnego
Tomasz Wróblewski został nowym redaktorem naczelnym tygodnika Wprost, zastąpi na tym stanowisku Sylwestra Latkowskiego. Dziennikarze pisma są "zaniepokojeni" zmianą na stanowisku redaktora naczelnego - informuje serwis WirtualneMedia.pl.
W piśmie skierowanym do wydawcy tygodnika Michała M. Lisieckiego dziennikarze "Wprost" napisali, że "z najwyższym niepokojem przyjęli tryb i formę zmiany na stanowisku redaktora naczelnego". "Zbiega się ona w czasie z wyjściem na światło dzienne akt tzw. afery podsłuchowej, wśród których istnieje dokument ABW dotyczący spotkania Pana Prezesa z funkcjonariuszami tej służby. Treść tej notatki podaje w wątpliwość wspólną linię redakcji i wydawnictwa dotyczącą tamtych, wstrząsających dla wszystkich dni" - czytamy w piśmie, którego treść publikuje serwis WirtualneMedia.pl.
Zespół "Wprost" pisze, że oczekuje od Lisieckiego odpowiedzi na pytanie, czy obie sprawy są ze sobą powiązane.
Wydawca: zmiana strategii wydawnictwa
"Po tym, jak Sylwester Latkowski przestał pełnić funkcję redaktora naczelnego Wprost, wydawca nadal będzie zapewniał ochronę prawną byłemu naczelnemu oraz dziennikarzom w sprawach związanych z publikacjami tygodnika. Wydawnictwo nie planuje też zwolnień w redakcji. Decyzje na temat dalszej współpracy będą zapadały po indywidualnych rozmowach dziennikarzy Wprost z nowym redaktorem naczelnym, Tomaszem Wróblewskim" - poinformował wydawca w komunikacie.
Prezes wydającego Wprost PMPG Polskie Media Michał M. Lisiecki podkreślił, że ceni odważne, zawsze oparte o silne materiały dowodowe dziennikarstwo Sylwestra Latkowskiego i wielokrotnie nagradzanej redakcji pod jego kierownictwem, a decyzja o zmianie na stanowisku naczelnego jest spowodowana zmianą strategii wydawnictwa.
- Po 15 latach wracam do Wprost z pełnym przekonaniem, że ta marka i ten zespół mogą tworzyć tygodnik, z którym identyfikować będą się najbardziej przedsiębiorczy Polacy - wiecznie poszukujący i otwarci na świat - powiedział cytowany w komunikacie Tomasz Wróblewski, nowy naczelny Wprost.
Lisiecki nie wyklucza również innej formuły współpracy z Sylwestrem Latkowskim i powrotu do projektów, nad którymi Latkowski pracował przed objęciem funkcji redaktora naczelnego "Wprost", jednak żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. - O ewentualnych ustaleniach poinformujemy w kolejnych komunikatach - dodano.
Tomasz Wróblewski ostatnio był publicystą tygodnika "Do Rzeczy", wcześniej był m.in. redaktorem naczelnym "Rzeczpospolitej", "Dziennika Gazety Prawnej" oraz "Newsweek Polska". Nowy zastępca redaktora naczelnego Bartosz Marczuk, ostatnio publikował w "Rzeczpospolitej", gdzie wcześniej pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego. Kierował także działem krajowym w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Jest absolwentem socjologii na UW oraz studiów doktoranckich Ekonomia Pracy w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych.
Tygodnik poinformował również, że pierwszy numer pod redakcją nowego naczelnego ukaże się za tydzień, 30 marca 2015 r.
Sylwester Latkowski kierował "Wprost" od stycznia 2013 roku. Tygodnik zasłynął w ostatnim czasie publikacjami poświęconymi aferze taśmowej i Kamilowi Durczokowi.