Trwa ładowanie...
d1wcswe
07-12-2009 20:02

Co to jest parytet?

W wyborach parlamentarnych w Europie oraz na świecie (Australia, Kanada, Nowa Zelandia) stosuje się różne mechanizmy, które służą wzrostowi liczby kobiet w politycznych gremiach decyzyjnych. Mechanizmy te są dostosowane do typu systemu wyborczego (proporcjonalnego lub większościowego).

d1wcswe
d1wcswe

Mechanizmy zwiększające liczbę kobiet

- w systemach proporcjonalnych to:

- kwota – określony procentowo udział reprezentantów i reprezentantek każdej z płci na liście wyborczej.

- Parytet – równy (50/50) udział kandydatów obojga płci na liście wyborczej.

- System suwakowy (zipping) – lista wyborcza, na której nazwiska kandydatów i kandydatek umieszcza się naprzemiennie. Suwak przeciwdziała umieszczaniu nazwisk kobiecych na końcu listy.

d1wcswe

- Podwójna nominacja – mechanizm przedstawiania na dane stanowisko kandydatury kobiety i mężczyzny o porównywanych kwalifikacjach, oraz wyboru spośród tej dwójki osoby tej płci, która jest w danym gremium niedoreprezentowana.

- W systemach większościowych:

- Kobiece listy kandydatów (all women short lists) – listy składające się wyłącznie z kandydatek, spośród których mogą następnie wybierać wyborcy. Mechanizm wykorzystany dwukrotnie przez Partię Pracy w Wielkiej Brytanii, stosowany też w Australii i Nowej Zelandii przed reformą systemu wyborczego.

- Listy priorytetowe – (priority list) – zbilansowane pod względem płci (lub innych kryteriów)

- Parowanie okręgów (twinning) – dobieranie jednomandatowych okręgów wyborczych w pary, w których kandydatami są w jednym – kobieta, w drugim – mężczyzna. Mechanizm wykorzystany w wyborach do parlamentów Walii i Szkocji.

d1wcswe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wcswe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj